Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale-Bopp nad Val Parola Pass

Uznání: A. Dimai (Col Druscie Obs.), AAC

Kometa Hale-Bopp byla mnohem jasnější než kterákoliv z okolních hvězd. Byla vidět i přes jasné městské osvětlení. Ovšem mimo světla měst poskytovala spektakulární podívanou. Zde byla kometa Hale-Bopp vyfotografována nad průsmykem Val Parola v Dolomitech obklopujících město Cortina d'Ampezzo v Itálii. Modrý iontový ohon komety Hale-Bopp vznikl, když se rychle se pohybující částice slunečního větru srazily s vyvrženými ionty z kometárního jádra. Bílý prachový ohon se skládá z větších částic prachu a ledu vyvržených jádrem, které obíhají kometu. Pozorování ukázala, že se jádro komety Hale-Bopp otáčí zhruba jednou za 12 hodin.

Štítky: Hory, Comet Hale Bopp


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »