Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor nad pouští Anza-Borrego

Credit & Copyright: Jerry Schad (SDMC)

Příští dvě noci budou napříč oblohou zářit meteory. Zvláště meteory z roje Perseid by měly být nejlepší právě před ranní rozbřeskem. Pozorovatelé v tmavých místech mohou vidět mnoho meteorů za minutu. Meteory - Perseidy jsou kousky půdy, které odlétly z komety Swift-Tuttle a hoří jak padají k Zemi. Nadějné očekávání nového proudu v Perseidách může být potvrzeno tento rok. Na snímku nahoře je meteor z nejaktivnější spršky meteorů loňského roku: z Leonid. Leonida na snímku byla zachycena v listopadu a přezařuje dokonce i nejjasnější hvězdy nad pouští Anza-Borrego v Kalifornii. Leonidy dosáhnou vrcholu opět v listopadu a mohou nám poskytnout lepší podívanou.

Štítky: Perseidy, Leonidy, Meteor


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »