Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor nad pouští Anza-Borrego

Credit & Copyright: Jerry Schad (SDMC)

Příští dvě noci budou napříč oblohou zářit meteory. Zvláště meteory z roje Perseid by měly být nejlepší právě před ranní rozbřeskem. Pozorovatelé v tmavých místech mohou vidět mnoho meteorů za minutu. Meteory - Perseidy jsou kousky půdy, které odlétly z komety Swift-Tuttle a hoří jak padají k Zemi. Nadějné očekávání nového proudu v Perseidách může být potvrzeno tento rok. Na snímku nahoře je meteor z nejaktivnější spršky meteorů loňského roku: z Leonid. Leonida na snímku byla zachycena v listopadu a přezařuje dokonce i nejjasnější hvězdy nad pouští Anza-Borrego v Kalifornii. Leonidy dosáhnou vrcholu opět v listopadu a mohou nám poskytnout lepší podívanou.

Štítky: Perseidy, Leonidy, Meteor


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »