Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění SPARTANu

Uznání: Space Shutle STS-95 Crew, NASA

Minulý říjen vypustil raketoplán Discovery družici Spartan 201, která monitoruje sluneční koronu. Přístroje na Spartanu 201 byly použity k odhadu hustoty elektronů emitovaných do sluneční korony, ke kalibrování dat z družice Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) a ke studiu jak se Slunce mění, když skoro dosahuje maxima aktivity v příštích několika letech. Na snímku nahoře rameno raketoplánu (vlevo nahoře) uvolňuje Spartan (ve středu) do vesmíru. Ocas raketoplánu je vidět vpravo zatímco se v pozadí vznáší Země. Družice Spartan plavala poblíž raketoplánu dva dny a pak byla zpět zachycena a dopravena na Zemi.

Štítky: Observatoř, Slunce, Raketoplán


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »