Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy marťanských prachových vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na této části snímku s vysokým rozlišením z obíhající sondy Mars Global Surveyor jsou vidět podivné tmavé zatočené křižující se stopy na poměrně ploché zvlněné oblasti široké asi 3 km na povrchu Marsu. Nedávno vytvořené stopy jako jsou tyto badatelé prezentovali jako nadějné marťanské tajemství ale nyní byly identifikovány jako pravděpodobný výsledek miniaturních větrných vírů o nichž je známo, že se na červené planetě vyskytují - marťanských "prachových ďáblů". Jiným příkladem větrných procesů na aktivním Marsu jsou prachové víry, které byly detekovány při průchodu kolem přistávací části Vikingu a Mars Pathfinderu. V suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi jsou běžné vířící sloupce stoupajícího vzduchu zahřívaného horkým povrchem, jež typicky trvají jen několik minut a stávají se viditelnými když sbírají volný prach. Na Marsu mohou prachové víry dosahovat až 8 kilometrů vysoko a a zanechávají tmavé stopy jak narušují jasný odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »