Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy marťanských prachových vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na této části snímku s vysokým rozlišením z obíhající sondy Mars Global Surveyor jsou vidět podivné tmavé zatočené křižující se stopy na poměrně ploché zvlněné oblasti široké asi 3 km na povrchu Marsu. Nedávno vytvořené stopy jako jsou tyto badatelé prezentovali jako nadějné marťanské tajemství ale nyní byly identifikovány jako pravděpodobný výsledek miniaturních větrných vírů o nichž je známo, že se na červené planetě vyskytují - marťanských "prachových ďáblů". Jiným příkladem větrných procesů na aktivním Marsu jsou prachové víry, které byly detekovány při průchodu kolem přistávací části Vikingu a Mars Pathfinderu. V suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi jsou běžné vířící sloupce stoupajícího vzduchu zahřívaného horkým povrchem, jež typicky trvají jen několik minut a stávají se viditelnými když sbírají volný prach. Na Marsu mohou prachové víry dosahovat až 8 kilometrů vysoko a a zanechávají tmavé stopy jak narušují jasný odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »