Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy marťanských prachových vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na této části snímku s vysokým rozlišením z obíhající sondy Mars Global Surveyor jsou vidět podivné tmavé zatočené křižující se stopy na poměrně ploché zvlněné oblasti široké asi 3 km na povrchu Marsu. Nedávno vytvořené stopy jako jsou tyto badatelé prezentovali jako nadějné marťanské tajemství ale nyní byly identifikovány jako pravděpodobný výsledek miniaturních větrných vírů o nichž je známo, že se na červené planetě vyskytují - marťanských "prachových ďáblů". Jiným příkladem větrných procesů na aktivním Marsu jsou prachové víry, které byly detekovány při průchodu kolem přistávací části Vikingu a Mars Pathfinderu. V suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi jsou běžné vířící sloupce stoupajícího vzduchu zahřívaného horkým povrchem, jež typicky trvají jen několik minut a stávají se viditelnými když sbírají volný prach. Na Marsu mohou prachové víry dosahovat až 8 kilometrů vysoko a a zanechávají tmavé stopy jak narušují jasný odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »