Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy marťanských prachových vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na této části snímku s vysokým rozlišením z obíhající sondy Mars Global Surveyor jsou vidět podivné tmavé zatočené křižující se stopy na poměrně ploché zvlněné oblasti široké asi 3 km na povrchu Marsu. Nedávno vytvořené stopy jako jsou tyto badatelé prezentovali jako nadějné marťanské tajemství ale nyní byly identifikovány jako pravděpodobný výsledek miniaturních větrných vírů o nichž je známo, že se na červené planetě vyskytují - marťanských "prachových ďáblů". Jiným příkladem větrných procesů na aktivním Marsu jsou prachové víry, které byly detekovány při průchodu kolem přistávací části Vikingu a Mars Pathfinderu. V suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi jsou běžné vířící sloupce stoupajícího vzduchu zahřívaného horkým povrchem, jež typicky trvají jen několik minut a stávají se viditelnými když sbírají volný prach. Na Marsu mohou prachové víry dosahovat až 8 kilometrů vysoko a a zanechávají tmavé stopy jak narušují jasný odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »