Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy marťanských prachových vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na této části snímku s vysokým rozlišením z obíhající sondy Mars Global Surveyor jsou vidět podivné tmavé zatočené křižující se stopy na poměrně ploché zvlněné oblasti široké asi 3 km na povrchu Marsu. Nedávno vytvořené stopy jako jsou tyto badatelé prezentovali jako nadějné marťanské tajemství ale nyní byly identifikovány jako pravděpodobný výsledek miniaturních větrných vírů o nichž je známo, že se na červené planetě vyskytují - marťanských "prachových ďáblů". Jiným příkladem větrných procesů na aktivním Marsu jsou prachové víry, které byly detekovány při průchodu kolem přistávací části Vikingu a Mars Pathfinderu. V suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi jsou běžné vířící sloupce stoupajícího vzduchu zahřívaného horkým povrchem, jež typicky trvají jen několik minut a stávají se viditelnými když sbírají volný prach. Na Marsu mohou prachové víry dosahovat až 8 kilometrů vysoko a a zanechávají tmavé stopy jak narušují jasný odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

fotografováno mobilem, nic jiného jsem zrovna po ruce neměl

Další informace »