Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereogram přechodu Venuše

Uznání: G. Schneider (Steward Obs.), J. Pasachoff (Williams College), TRACE Project, NASA

Na těchto dvou políčcích z družice TRACE, která snímkovala tranzit 2004 vnitřní planety, klouže před nesmírným slunečním kotoučem Venuše. Políčka stereogramu jsou uspořádána "vpravo/vlevo" tak, aby jste mohli na monitoru pozorovat z pohodlné vzdálenosti s trochu zkříženýma očima a obrazy se tak spojily a vytvořily příjemný stereoefekt. Je vidět fáze průniku (začátku) přechodu, kdy se před granulovaným slunečním povrchem v siluetě vznáší část planety. Samozřejmě že, hustá Cytherianská (Venušská) atmosféra také rozptyluje a láme intenzivní sluneční světlo. Jev je patrný kolem té části planety, která je ještě stále mimo sluneční okraj a je tedy vidět proti vesmírné temnotě.

Štítky: Venuše, Přechod, TRACE, Stereogram, Cytherian


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »