Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Credit & Copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes sluneční disk na začátku tohoto měsíce byl jedním z lépe fotografovaných úkazů na obloze v historii. Jak vědecké tak i umělecké snímky se hrnuly z oblastí, kde bylo možno přechod vidět: z Evropy a většiny Asie, Afriky a Severní Ameriky. Po vědecké stránce, sluneční fotografové potvrdili, že efekt tmavé kapky skutečně více souvisí se zobrazovacími schopnostmi fotoaparátu či dalekohledu než s atmosférou Venuše. Z uměleckého hlediska je možno snímky rozdělit do několika kategorií. Jedna skupina zachycuje přechod přes velmi detailní obraz Slunce. Jiná kategorie zachycuje dvojité náhody jako simultánně se promítající Venuši a letadlo nebo Venuši a Mezinárodní kosmickou stanici na nízké oběžné dráze Země. Třetí druh snímků zahrnuje šťastné uspořádání zajímavě vypadajících mraků, jak je ukázáno například na snímku nahoře pořízeném ze státu North Carolina, USA. Na první pohled zde může být vzdálený kotouč obrovské Venuše zaměněn za malý ale neobvyklý kruhový oblak.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »