Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Credit & Copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes sluneční disk na začátku tohoto měsíce byl jedním z lépe fotografovaných úkazů na obloze v historii. Jak vědecké tak i umělecké snímky se hrnuly z oblastí, kde bylo možno přechod vidět: z Evropy a většiny Asie, Afriky a Severní Ameriky. Po vědecké stránce, sluneční fotografové potvrdili, že efekt tmavé kapky skutečně více souvisí se zobrazovacími schopnostmi fotoaparátu či dalekohledu než s atmosférou Venuše. Z uměleckého hlediska je možno snímky rozdělit do několika kategorií. Jedna skupina zachycuje přechod přes velmi detailní obraz Slunce. Jiná kategorie zachycuje dvojité náhody jako simultánně se promítající Venuši a letadlo nebo Venuši a Mezinárodní kosmickou stanici na nízké oběžné dráze Země. Třetí druh snímků zahrnuje šťastné uspořádání zajímavě vypadajících mraků, jak je ukázáno například na snímku nahoře pořízeném ze státu North Carolina, USA. Na první pohled zde může být vzdálený kotouč obrovské Venuše zaměněn za malý ale neobvyklý kruhový oblak.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »