Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Credit & Copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes sluneční disk na začátku tohoto měsíce byl jedním z lépe fotografovaných úkazů na obloze v historii. Jak vědecké tak i umělecké snímky se hrnuly z oblastí, kde bylo možno přechod vidět: z Evropy a většiny Asie, Afriky a Severní Ameriky. Po vědecké stránce, sluneční fotografové potvrdili, že efekt tmavé kapky skutečně více souvisí se zobrazovacími schopnostmi fotoaparátu či dalekohledu než s atmosférou Venuše. Z uměleckého hlediska je možno snímky rozdělit do několika kategorií. Jedna skupina zachycuje přechod přes velmi detailní obraz Slunce. Jiná kategorie zachycuje dvojité náhody jako simultánně se promítající Venuši a letadlo nebo Venuši a Mezinárodní kosmickou stanici na nízké oběžné dráze Země. Třetí druh snímků zahrnuje šťastné uspořádání zajímavě vypadajících mraků, jak je ukázáno například na snímku nahoře pořízeném ze státu North Carolina, USA. Na první pohled zde může být vzdálený kotouč obrovské Venuše zaměněn za malý ale neobvyklý kruhový oblak.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »