Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a chromosféra

Uznání a copyright: Stefan Seip

Tento fascinující a podrobný snímek Slunce pořídil ze Stuttgartu v Německu astronom Stefan Seip, když se těšil z přechodu Venuše 2004. Jeho teleskopický snímek, který ukazuje síť buněk a tmavých vláken proti slunečnímu disku se spikulemi a protuberancemi u slunečního okraje, byl pořízen přes filtr H-alfa. Tento filtr úzce propouští jenom červené světlo atomů vodíku a zvýrazňuje sluneční chromosféru - oblast sluneční atmosféry bezprostředně nad fotosférou, neboli nad normálně viditelným povrchem. Zdá se, jakoby tmavý kotouč Venuše imitoval obří sluneční skvrnu, která ale možná vypadá příliš kulatá. Ale na H-alfa snímcích jako je tento oblastem slunečních skvrn obvykle dominují jasné skvrny (zvané plages) ve sluneční chromosféře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, H alpha, Venus transit, Chromosphere


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »