Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a chromosféra

Uznání a copyright: Stefan Seip

Tento fascinující a podrobný snímek Slunce pořídil ze Stuttgartu v Německu astronom Stefan Seip, když se těšil z přechodu Venuše 2004. Jeho teleskopický snímek, který ukazuje síť buněk a tmavých vláken proti slunečnímu disku se spikulemi a protuberancemi u slunečního okraje, byl pořízen přes filtr H-alfa. Tento filtr úzce propouští jenom červené světlo atomů vodíku a zvýrazňuje sluneční chromosféru - oblast sluneční atmosféry bezprostředně nad fotosférou, neboli nad normálně viditelným povrchem. Zdá se, jakoby tmavý kotouč Venuše imitoval obří sluneční skvrnu, která ale možná vypadá příliš kulatá. Ale na H-alfa snímcích jako je tento oblastem slunečních skvrn obvykle dominují jasné skvrny (zvané plages) ve sluneční chromosféře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, H alpha, Venus transit, Chromosphere


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »