Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a chromosféra

Uznání a copyright: Stefan Seip

Tento fascinující a podrobný snímek Slunce pořídil ze Stuttgartu v Německu astronom Stefan Seip, když se těšil z přechodu Venuše 2004. Jeho teleskopický snímek, který ukazuje síť buněk a tmavých vláken proti slunečnímu disku se spikulemi a protuberancemi u slunečního okraje, byl pořízen přes filtr H-alfa. Tento filtr úzce propouští jenom červené světlo atomů vodíku a zvýrazňuje sluneční chromosféru - oblast sluneční atmosféry bezprostředně nad fotosférou, neboli nad normálně viditelným povrchem. Zdá se, jakoby tmavý kotouč Venuše imitoval obří sluneční skvrnu, která ale možná vypadá příliš kulatá. Ale na H-alfa snímcích jako je tento oblastem slunečních skvrn obvykle dominují jasné skvrny (zvané plages) ve sluneční chromosféře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, H alpha, Venus transit, Chromosphere


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »