Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojnásobná eruptivní protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Velké sluneční protuberance, vynesené nad Slunce na smyčkách magnetických polí, se skládají z poměrně chladné, husté plazmy. Když se na ně díváme proti jasnému slunečnímu diksu, tak se jeví jako tmavé filamenty, přitom jsou ale tyto enormní magnetické struktury samy jasné, pokud je ovšem pozorujeme proti temnotě vesmíru, když nad slunečním okrajem tvoří oblouky. Tyto dvě sluneční protuberance, které se zvedají z jižní polokoule Slunce (dole) zachytila 21. března ve vzácném vizuálním zážitku v extrémním ultrafialovém světle kamera EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). Pro srovnání, pár plazmových smyček dosahuje nad Sluncem do výšky asi dvaceti průměrů planety Země. Tyto protuberance zjevně vyšlehly pryč ze slunečního povrchu během několika hodin a mohly být spojeny se vzplanutím a koronálním výtryskem hmoty.

Štítky: Slunce, Protuberance, Filament


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »