Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojnásobná eruptivní protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Velké sluneční protuberance, vynesené nad Slunce na smyčkách magnetických polí, se skládají z poměrně chladné, husté plazmy. Když se na ně díváme proti jasnému slunečnímu diksu, tak se jeví jako tmavé filamenty, přitom jsou ale tyto enormní magnetické struktury samy jasné, pokud je ovšem pozorujeme proti temnotě vesmíru, když nad slunečním okrajem tvoří oblouky. Tyto dvě sluneční protuberance, které se zvedají z jižní polokoule Slunce (dole) zachytila 21. března ve vzácném vizuálním zážitku v extrémním ultrafialovém světle kamera EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). Pro srovnání, pár plazmových smyček dosahuje nad Sluncem do výšky asi dvaceti průměrů planety Země. Tyto protuberance zjevně vyšlehly pryč ze slunečního povrchu během několika hodin a mohly být spojeny se vzplanutím a koronálním výtryskem hmoty.

Štítky: Slunce, Protuberance, Filament


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »