Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojnásobná eruptivní protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Velké sluneční protuberance, vynesené nad Slunce na smyčkách magnetických polí, se skládají z poměrně chladné, husté plazmy. Když se na ně díváme proti jasnému slunečnímu diksu, tak se jeví jako tmavé filamenty, přitom jsou ale tyto enormní magnetické struktury samy jasné, pokud je ovšem pozorujeme proti temnotě vesmíru, když nad slunečním okrajem tvoří oblouky. Tyto dvě sluneční protuberance, které se zvedají z jižní polokoule Slunce (dole) zachytila 21. března ve vzácném vizuálním zážitku v extrémním ultrafialovém světle kamera EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). Pro srovnání, pár plazmových smyček dosahuje nad Sluncem do výšky asi dvaceti průměrů planety Země. Tyto protuberance zjevně vyšlehly pryč ze slunečního povrchu během několika hodin a mohly být spojeny se vzplanutím a koronálním výtryskem hmoty.

Štítky: Slunce, Protuberance, Filament


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »