Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyšlehnutí sluneční protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je pořád velice aktivní. Minulý rok naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím svého jedenáctiletého cyklu, kdy je objevuje většina slunečních skvrn a explozivních aktivit. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou všechny způsobeny proměnlivým magnetickým polem na Slunci. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vzplanula 15. května a ven do Sluneční soustavy vyvrhla elektrony a ionty. Snímek byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném zvláštním druhem ionizovaného hélia, prvku běžného na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti jsou červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidnit až k slunečnímu minimu, jenž se objeví v roce 2007.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »