Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyšlehnutí sluneční protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je pořád velice aktivní. Minulý rok naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím svého jedenáctiletého cyklu, kdy je objevuje většina slunečních skvrn a explozivních aktivit. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou všechny způsobeny proměnlivým magnetickým polem na Slunci. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vzplanula 15. května a ven do Sluneční soustavy vyvrhla elektrony a ionty. Snímek byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném zvláštním druhem ionizovaného hélia, prvku běžného na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti jsou červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidnit až k slunečnímu minimu, jenž se objeví v roce 2007.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »