Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyšlehnutí sluneční protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je pořád velice aktivní. Minulý rok naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím svého jedenáctiletého cyklu, kdy je objevuje většina slunečních skvrn a explozivních aktivit. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou všechny způsobeny proměnlivým magnetickým polem na Slunci. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vzplanula 15. května a ven do Sluneční soustavy vyvrhla elektrony a ionty. Snímek byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném zvláštním druhem ionizovaného hélia, prvku běžného na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti jsou červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidnit až k slunečnímu minimu, jenž se objeví v roce 2007.

Štítky: Slunce, Protuberance, Cme


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »