Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výšiny a nížiny na Zemi

Uznání: GLOBE, NGDC, NOAA

Co se nachází na planetě Zemi? Opravdu globální odpověď nyní vytvořil projekt GLOBE (Global Land One-km Base Elevation). Na snímku nahoře je doposud nejlepší digitální úrovňová mapa naší domovské planety, mapa jejíž vytvoření trvalo více jak 10 let a zahrnuje údaje poskytnuté mnoha různými zeměmi z celého světa. Mapa reliéfu je barevně kódovaná s úrovní moře v černé barvě, relativní nížiny jsou zelené, vyšší oblasti jsou hnědé a nejvyšší oblasti jsou bílé. Dokážete najít své domovské město? Kliknutí na mapu vyvolá verzi mapy s vyšším rozlišením. K dispozici jsou ještě podrobnější verze.

Štítky: Země, Relief map


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »