Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výšiny a nížiny na Zemi

Uznání: GLOBE, NGDC, NOAA

Co se nachází na planetě Zemi? Opravdu globální odpověď nyní vytvořil projekt GLOBE (Global Land One-km Base Elevation). Na snímku nahoře je doposud nejlepší digitální úrovňová mapa naší domovské planety, mapa jejíž vytvoření trvalo více jak 10 let a zahrnuje údaje poskytnuté mnoha různými zeměmi z celého světa. Mapa reliéfu je barevně kódovaná s úrovní moře v černé barvě, relativní nížiny jsou zelené, vyšší oblasti jsou hnědé a nejvyšší oblasti jsou bílé. Dokážete najít své domovské město? Kliknutí na mapu vyvolá verzi mapy s vyšším rozlišením. K dispozici jsou ještě podrobnější verze.

Štítky: Země, Relief map


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »