Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Borrelly

Uznání a Copyright: Deep Space 1 Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Kvůli zodpovězení této otázky inženýři NASA řídili stárnoucí sondu nehostinným prostředím daleké komety a dokonce předpokládali, že i když by fragmenty komety sondu poškodily, tak má smysl riskovat. Sonda Deep Space 1 ale přežila. Na snímku nahoře je nejpodrobnější vůbec kdy pořízený snímek kometárního jádra pořízený v sobotu a zveřejněný včera NASA. Jádro komety Borrelly je dlouhé asi 10 kilometrů a jsou na něm zjevně hory, poruchy, brázdy, hladké roviny a materiály velmi odlišné odrazivosti. Zdá se, že Slunce odpařuje lehký materiál poblíž středu do komy plynu a prachu, jenž dominuje na vzdálených snímcích komet. Doposud pocházely nejlepší snímky kometárního jádra ze sondy Giotto vypravené ke kometě Halley v roce 1986. Tyto snímky přidaly vítaný podklad pro pochopení historie Sluneční soustavy a k přesné předpovědi změn jasnosti notoricky nestálých komet.

Štítky: Comet Borrelly, Deep Space 1


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »