Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Borrelly

Uznání a Copyright: Deep Space 1 Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Kvůli zodpovězení této otázky inženýři NASA řídili stárnoucí sondu nehostinným prostředím daleké komety a dokonce předpokládali, že i když by fragmenty komety sondu poškodily, tak má smysl riskovat. Sonda Deep Space 1 ale přežila. Na snímku nahoře je nejpodrobnější vůbec kdy pořízený snímek kometárního jádra pořízený v sobotu a zveřejněný včera NASA. Jádro komety Borrelly je dlouhé asi 10 kilometrů a jsou na něm zjevně hory, poruchy, brázdy, hladké roviny a materiály velmi odlišné odrazivosti. Zdá se, že Slunce odpařuje lehký materiál poblíž středu do komy plynu a prachu, jenž dominuje na vzdálených snímcích komet. Doposud pocházely nejlepší snímky kometárního jádra ze sondy Giotto vypravené ke kometě Halley v roce 1986. Tyto snímky přidaly vítaný podklad pro pochopení historie Sluneční soustavy a k přesné předpovědi změn jasnosti notoricky nestálých komet.

Štítky: Comet Borrelly, Deep Space 1


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »