Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Halley: Obíhající ledovec

Uznání: Halley Multicolor Camera Team, Giotto Project, ESA
Copyright MPAE

Jak opravdu vypadá kometární jádro? Protože vzniklo z prapůvodního materiálu sluneční soustavy, tak se předpokládá, že se podobá velice špinavému ledovci. Ovšem u aktivních komet teleskopické snímky ukazují pouze obklopující mračno plynu a prachu, kometární komu a charakteristické kometární ohony. V roce 1986 evropská sonda Giotto proletěla kolem jádra komety Halley, když se blížila ke Slunci. Po zpracování údajů z kamery na Giottu mohl být vygenerován tento snímek bramborovitého jádra, jež měří napříč zhruba 15 kilometrů. Snímek ukazuje povrchové útvary na tmavém jádru proti jasnému pozadí komy jak se ledový materiál odpařuje žárem Slunce. Halleyova kometa se navrací do vnitřní sluneční soustavy každých 76 let a pokaždé se jádro ztenčí o asi 6 metrů tlustou vrstvu svého ledu a horniny do vesmíru. Tyto trosky tvoří ohon Halleyovy komety a zanechávají obíhající stopu zodpovědnou za meteorický roj Orionid.

Štítky: Jádro komety, Kometa Halley


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »