Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Halley: Obíhající ledovec

Uznání: Halley Multicolor Camera Team, Giotto Project, ESA
Copyright MPAE

Jak opravdu vypadá kometární jádro? Protože vzniklo z prapůvodního materiálu sluneční soustavy, tak se předpokládá, že se podobá velice špinavému ledovci. Ovšem u aktivních komet teleskopické snímky ukazují pouze obklopující mračno plynu a prachu, kometární komu a charakteristické kometární ohony. V roce 1986 evropská sonda Giotto proletěla kolem jádra komety Halley, když se blížila ke Slunci. Po zpracování údajů z kamery na Giottu mohl být vygenerován tento snímek bramborovitého jádra, jež měří napříč zhruba 15 kilometrů. Snímek ukazuje povrchové útvary na tmavém jádru proti jasnému pozadí komy jak se ledový materiál odpařuje žárem Slunce. Halleyova kometa se navrací do vnitřní sluneční soustavy každých 76 let a pokaždé se jádro ztenčí o asi 6 metrů tlustou vrstvu svého ledu a horniny do vesmíru. Tyto trosky tvoří ohon Halleyovy komety a zanechávají obíhající stopu zodpovědnou za meteorický roj Orionid.

Štítky: Jádro komety, Kometa Halley


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »