Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M15: Hustá kulová hvězdokupa

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Život by sice mohl v jádru M15 vymizet, ale obloha by vždy byla jasná hvězdami! Ve vzdálenosti pouhých 40 000 světelných let v souhvězdí Pegasa se nachází M15, jedna z nejhustších kulových hvězdokup v naší Mléčné dráze. Tento skvělý snímek hvězdokupy M15 z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje tisíce jednotlivých hvězd napříč zhruba 10 světelnými lety kupy, též katalogizované jako NGC 7078. Dokonce ani ostré vidění Hubblea nedokáže jasně rozlišit hvězdy v jádru této hvězdokupy. Kulové hvězdokupy se pohybují od stovek tisíců k miliónu hvězd a nachází se v halu Mléčné dráhy. Podobně jako většina kulových hvězdokup i M15 je vyplněna stařičkými hvězdami, ve stáří asi 12 miliard let ve srovnání se Sluncem, jež má stáří asi 4.5 miliardy let. Na tomto kompozitním snímku se jeví chladní červení obři jako žlutavé hvězdy. Na rozdíl od většiny kulových hvězdokup, M15 obsahuje planetární mlhovinu, krátce viditelný plynný rubáš umírající hvězdy. Dokážete ji vyhledat? Planetární mlhovina v M15, katalogizovaná jako Kuestner 648, je kruhovitý růžový mrak vlevo nahoře.

Štítky: Planetární mlhovina, Kulová hvězdokupa, M15


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »