Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pouze 22 mil od Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Minulý měsíc se sonda NEAR Shoemaker   posunula blíže k Erosu a obíhá jen 22 mil (36 kilometrů) od středu planetky Eros. Tyto dva snímky pořízené 19.července (vlevo) a 24.července (vpravo) odhalují členitý a strakatý povrch maličkatého světa v úžasných podrobnostech, nejmenší detaily mají napříč pouze 19 stop (6 metrů). Na základě studia složení povrchu v rentgenovém a gama záření se o Erosu předpokládá, že je primordiálním, nediferencovaným asteroidem. Na levém snímku jsou vidět jeho povrchové vrstvy nebo regolit oživené jasnými a tmavými oblastmi, zatímco snímek napravo ukazuje jak jsou dna některých kráterů vyplněné tmavým regolitem. Levý a pravý snímek zabírají oblast asi 2,600 stop (800 metrů) respektive 3,000 stop (900 metrů). Sonda NEAR Shoemaker se 31.července vrátila na svou důvěrně známou dráhu ve výši 31 mil (50 kilometrů) a v poklidu obíhá Eros rychlostí asi 6 mil za hodinu (10km/hod).

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR-Shoemaker


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »