Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na okraji Srpkové mlhoviny

Uznání: Brian D. Moore (ASU) et al., WFPC2, HST, NASA

Srpková mlhovina je rychle se rozpínající obálka plynu obklopujícího umírající hvězdu. Na tomto nedávno zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je jasná dynamická část mlhoviny, asi tři světelné roky napříč v reprezentativních barvách. Srpková mlhovina začala vznikat asi před 250000 lety, když centrální Wolf-Rayetova hvězda WR 136 začínala rozrážet svou vnější obálku silným hvězdným větrem, rozfoukávajícím ekvivalent hmotnosti našeho Slunce každých 10000 let. Tento vítr dopadal na okolní mezihvězdný plyn, za vzniku série komplexních obálek včetně jejich rozsvícení. Srpková mlhovina, též známá jako NGC 6888, leží asi 4700 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus) a lze ji spatřit pouze dalekohledem. Hvězda WR 136 asi někdy během příštích několika miliónů let vzplane jako supernova.

Štítky: Mlhovina Srpek, NGC 6888, Wolf-Rayet


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »