Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z komety LINEAR

Uznání: Carey Lisse (STScI/UMD) et al., CXC, SAO, NASA

Proč komety emitují rentgenové záření? Poprvé bylo objeveno při průletu komety Hyakutake v roce 1996, ovšem důvod, proč studená kometa vytváří horké rentgenové záření zůstávál od té doby záhadou. Dne 14.července oběžná rentgenová observatoř Chandra byla schopna pořídit snímek prolétající komety LINEAR, viz nahoře, s dosti podrobostmi aby se záhada odhalila. Klíčem k řešení se ukázal být neobvyklý vítr rychlých iontů emitovaných naším Sluncem. Tyto ionty zjevně kolidují s nedávno kometou uvolněným plynem a způsobují, že některé ionty získají nový electron. Elektron, který se nachází ve vyšším eneggetickém stavu emituje rentgenové záření při přechodu blíže k jádru iontu. S příchodem dalších komet do vnitřní Sluneční soustavy může tento objev v budoucnu umožnit studium trvale se vyvíjejícího plynného oblaku, jež obklopuje komety, stejně jako složení slunečního větru.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kometa LINEAR


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »