Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a galaktické sousedství

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Čím je obklopeno Slunce na tomto konci Mléčné dráhy? Náš nejlepší odhad je zobrazen na nahoře na mapce okolních 1500 světelných let vytvořené podle různých pozorování a úvah. V současné době Slunce prochází přes Místní mezihvězdné mračno ( Local Interstellar Cloud - LIC), jež je zobrazen fialovou barvou. Mračno plyne z asociace mladých hvězd Štír-Kentaurus. Mračno LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) nazývané Místní bublina, jež je zobrazena černě. Okolní vysokohustotní molekulární mračna včetně Orlí brázdy Aquila Rift obklopují hvězdotvorné oblasti zobrazené oranžovou barvou. Gumova mlhovina zobrazená zeleně je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovi mlhoviny je zbytek po supernově v Plachtách zobrazený růžově, jež se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu podobné LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak mohlo ovlivnit klima Země v minulosti.

Štítky: Okolí slunce, Místní bublina, Galaktické okolí


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ve žhavém stínu Raikoke

západ slunce nad Krnovem - vulkanický prach z Raikoke dělá divy!

Další informace »