Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a galaktické sousedství

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Čím je obklopeno Slunce na tomto konci Mléčné dráhy? Náš nejlepší odhad je zobrazen na nahoře na mapce okolních 1500 světelných let vytvořené podle různých pozorování a úvah. V současné době Slunce prochází přes Místní mezihvězdné mračno ( Local Interstellar Cloud - LIC), jež je zobrazen fialovou barvou. Mračno plyne z asociace mladých hvězd Štír-Kentaurus. Mračno LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) nazývané Místní bublina, jež je zobrazena černě. Okolní vysokohustotní molekulární mračna včetně Orlí brázdy Aquila Rift obklopují hvězdotvorné oblasti zobrazené oranžovou barvou. Gumova mlhovina zobrazená zeleně je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovi mlhoviny je zbytek po supernově v Plachtách zobrazený růžově, jež se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu podobné LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak mohlo ovlivnit klima Země v minulosti.

Štítky: Okolí slunce, Místní bublina, Galaktické okolí


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »