Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a galaktické sousedství

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Čím je obklopeno Slunce na tomto konci Mléčné dráhy? Náš nejlepší odhad je zobrazen na nahoře na mapce okolních 1500 světelných let vytvořené podle různých pozorování a úvah. V současné době Slunce prochází přes Místní mezihvězdné mračno ( Local Interstellar Cloud - LIC), jež je zobrazen fialovou barvou. Mračno plyne z asociace mladých hvězd Štír-Kentaurus. Mračno LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) nazývané Místní bublina, jež je zobrazena černě. Okolní vysokohustotní molekulární mračna včetně Orlí brázdy Aquila Rift obklopují hvězdotvorné oblasti zobrazené oranžovou barvou. Gumova mlhovina zobrazená zeleně je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovi mlhoviny je zbytek po supernově v Plachtách zobrazený růžově, jež se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu podobné LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak mohlo ovlivnit klima Země v minulosti.

Štítky: Okolí slunce, Místní bublina, Galaktické okolí


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »