Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum kometárních ohonů

Uznání a copyright: Joe Orman

Komety jsou proslulé svými ohony. Komety Hale-Bopp (nahoře) na jaře 1997 a Hyakutake na jaře 1996 nám daly příklady, když procházely kolem Slunce. Tyto extrémně aktivní komety byly zářivými podívanými pro pouhé oko a nabídly badatelům příležitost k teleskopickému průzkumu složení prvopočátečních kousků naší sluneční soustavy studiem jejich krásných dlouhých ohonů. Teprve nedávno bylo objeveno, že překvapivé údaje z experimentů na palubě meziplanetární sondy Ulysses jež trvaly několik hodin 1.května 1996 naznačují, že sonda prošla přes ohon komety Hyakutake! Experimenty na sondě Ulysses byly zaměřeny ke studiu Slunce a slunečního větru a setkání sonda-kometa bylo zcela neočekávané. Relativní polohy sondy Ulysses a komety Hyakutake k onomu datu ukazují, že se tento iontový chvost protáhnul na úctyhodných 360 miliónů mil (580 miliónů km) neboli na čtyřnásobnou vzdálenost Země-Slunce. To činí ohon komety Hyakutake nejdelším kdy zaznamenaným ohonem a ukazuje, že ohony komet jsou mnohem delší než se předtím myslelo.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Hale-Bopp, Kometární ohon, Hyakutake, Ulysses


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »