Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum kometárních ohonů

Uznání a copyright: Joe Orman

Komety jsou proslulé svými ohony. Komety Hale-Bopp (nahoře) na jaře 1997 a Hyakutake na jaře 1996 nám daly příklady, když procházely kolem Slunce. Tyto extrémně aktivní komety byly zářivými podívanými pro pouhé oko a nabídly badatelům příležitost k teleskopickému průzkumu složení prvopočátečních kousků naší sluneční soustavy studiem jejich krásných dlouhých ohonů. Teprve nedávno bylo objeveno, že překvapivé údaje z experimentů na palubě meziplanetární sondy Ulysses jež trvaly několik hodin 1.května 1996 naznačují, že sonda prošla přes ohon komety Hyakutake! Experimenty na sondě Ulysses byly zaměřeny ke studiu Slunce a slunečního větru a setkání sonda-kometa bylo zcela neočekávané. Relativní polohy sondy Ulysses a komety Hyakutake k onomu datu ukazují, že se tento iontový chvost protáhnul na úctyhodných 360 miliónů mil (580 miliónů km) neboli na čtyřnásobnou vzdálenost Země-Slunce. To činí ohon komety Hyakutake nejdelším kdy zaznamenaným ohonem a ukazuje, že ohony komet jsou mnohem delší než se předtím myslelo.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Hale-Bopp, Kometární ohon, Hyakutake, Ulysses


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »