Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum kometárních ohonů

Uznání a copyright: Joe Orman

Komety jsou proslulé svými ohony. Komety Hale-Bopp (nahoře) na jaře 1997 a Hyakutake na jaře 1996 nám daly příklady, když procházely kolem Slunce. Tyto extrémně aktivní komety byly zářivými podívanými pro pouhé oko a nabídly badatelům příležitost k teleskopickému průzkumu složení prvopočátečních kousků naší sluneční soustavy studiem jejich krásných dlouhých ohonů. Teprve nedávno bylo objeveno, že překvapivé údaje z experimentů na palubě meziplanetární sondy Ulysses jež trvaly několik hodin 1.května 1996 naznačují, že sonda prošla přes ohon komety Hyakutake! Experimenty na sondě Ulysses byly zaměřeny ke studiu Slunce a slunečního větru a setkání sonda-kometa bylo zcela neočekávané. Relativní polohy sondy Ulysses a komety Hyakutake k onomu datu ukazují, že se tento iontový chvost protáhnul na úctyhodných 360 miliónů mil (580 miliónů km) neboli na čtyřnásobnou vzdálenost Země-Slunce. To činí ohon komety Hyakutake nejdelším kdy zaznamenaným ohonem a ukazuje, že ohony komet jsou mnohem delší než se předtím myslelo.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Hale-Bopp, Kometární ohon, Hyakutake, Ulysses


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »