Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově E0102-72 od rádia až po rentgen

Uznání: X-ray (NASA/CXC/SAO); optical (NASA/HST); radio: (ACTA)

Ne všechny hvězdy vytvářejí po své explozi velké Q. Tvar zbytku po supernově E0102-72 ovšem dává astronomům představu o tom jak úžasné exploze rozptylují prvky, jež pak interakují s okolním plynem. Snímek nahoře je složeninou tří různých fotografií ve třech odlišných typech záření. Červeně zobrazené radiové vlny stopují vysokoenergetické elektrony pohybující se po spirálách podél magnetických siločar v rázové vlně expandující ven z vybuchlé hvězdy. Zeleně zobrazené optické světlo představuje chomáče poměrně chladného plynu, který obsahuje kyslík. Modrá zobrazuje rentgenové záření jež zobrazuje poměrně horký plyn, který byl zahřát na milióny stupňů. Tento plyn byl zahřát dovnitř se pohybující rázovou vlnou, která se odrazila od kolize s existujícím nebo s pomaleji se pohybujícím plynem. Toto velké Q nyní měří napříč 40 světelných let a nachází se v sousedství galaxie SMC - Malého Magelanova oblaku. Možná že bychom se dověděli i více, kdybychom si mohli koupit samohlásku.

Štítky: Supernova, Rázová vlna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »