Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poskok sondy Surveyor

Uznání: The Surveyor Project, NASA

Toto panoráma kráterovitého lunárního povrchu bylo zkonstruováno ze snímků, jež byly odeslány zpět americkou sondou Surveyor 6 lander. Sonda Surveyor 6 nebyla první sondou, jež měkce na Měsíci přistála, ale byla první jež přistála a pak zase vzlétla ! Po dosednutí blízko středu přivrácené strany Měsíce v listopadu 1967, operátoři NASA vyslali sondě příkaz hop . Krátkým zapálením raketového motoru se Surveyor zvednul asi 4 metry nad povrch a posunul se asi 2.5 metru na jednu stranu než si zase sednul. Úspěch s poskočením sondy Surveyor 6 vpodstatě znamenal dokončení hlavního úkolu série Surveyorů - určit, zda je lunární povrch bezpečný pro plánované přistání Apolla.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Surveyor 6


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »