Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horký rentgenový zbytek supernovy v SMC

Uznání: NASA/ CXC/ SAO

Mrak ve tvaru písmene Q na rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra je velký ... napříč má asi 40 světelných let. Je také horký, protože rentgenová zář je tvořena plynem o mnohomiliónové teplotě. S katalogovým označením E0102-72 je toto kosmické Q asi 1000 let starý zbytek supernovy, výsledek smrtelné exploze masivní hvězdy. Supernova může dramaticky ovlivnit své galaktické prostředí, spustit tvoření hvězd a obohatit místní mezihvězdné médium nově syntetizovanými prvky. Tento zbytek supernovy se nachází ve vzdálenosti 190 000 světelných let v sousedství naší galaxie v Malém Magalennově oblaku SMC, takže ostrý rentgenový snímek z Chandry dělá skutečně dojem - zvláště jak odhaluje podivnou paprskovitou strukturu vybíhající ze středu zbytku.

Štítky: Zbytek supernovy, Chandra, Rentgenový


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »