Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledejte planetu

Uznání a copyright: Rick Scott and Joe Orman

Dobře, je to snímek Slunce, ale vidíte planetu? Samozřejmě, většina skvrn, které vidíte jsou sluneční skvrny velké jako samotná Země nebo větší. Sluneční skvrny jsou oblasti se silnými povrchovými magnetickými poli, které jsou na snímku tmavé pouze proto, že jsou poměrně chladnější ve srovnání s jejich okolím. V několika posledních letech se počet slunečních skvrn trvale zvyšoval, jak se Slunce blíží do maxima svého 11-ti letého cyklu. Na této fotografii z 15.listopadu je též viditelná planeta Merkur. Merkur o velikosti něco přes 1/3 Země přechází před Sluncem a jeho silueta vytváří maličkou temnou skvrnu putující napříč rozlehlým slunečním diskem. Zatímco se "tranzity" Merkura vyskytují 13 krát za století, tento byl zvláště vzácným přechodem nejvnitřnější planety ve Slunenčí soustavě. Už jste spatřili Merkura? Ne? Tak klikněte na snímek pro lepší představu.

Štítky: Merkur, Přechod, Sluneční skvrna


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »