Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledejte planetu

Uznání a copyright: Rick Scott and Joe Orman

Dobře, je to snímek Slunce, ale vidíte planetu? Samozřejmě, většina skvrn, které vidíte jsou sluneční skvrny velké jako samotná Země nebo větší. Sluneční skvrny jsou oblasti se silnými povrchovými magnetickými poli, které jsou na snímku tmavé pouze proto, že jsou poměrně chladnější ve srovnání s jejich okolím. V několika posledních letech se počet slunečních skvrn trvale zvyšoval, jak se Slunce blíží do maxima svého 11-ti letého cyklu. Na této fotografii z 15.listopadu je též viditelná planeta Merkur. Merkur o velikosti něco přes 1/3 Země přechází před Sluncem a jeho silueta vytváří maličkou temnou skvrnu putující napříč rozlehlým slunečním diskem. Zatímco se "tranzity" Merkura vyskytují 13 krát za století, tento byl zvláště vzácným přechodem nejvnitřnější planety ve Slunenčí soustavě. Už jste spatřili Merkura? Ne? Tak klikněte na snímek pro lepší představu.

Štítky: Merkur, Přechod, Sluneční skvrna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »