Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásahy Měsíce

Uznání: courtesy David Palmer (LHEA/ GSFC)

Krátery vytvořené starodávnými dopady na Měsíc bez atmosféry byly dlouho důvěrně známé. Ale nyní pozorovatelé viděli iluzivní optické záblesky na měsíčním povrchu - pravděpodobně výsledek dopadajících meteoroidů. Pod vedením Davida Dunhama, presidenta IOTA (International Occultation Timing Association), byly pořízeny videozáznamy s běžným zařízením a vizuální teleskopická pozorování poprvé detekovala a potvrdila celkem šest záblesků na tmavé straně Měsíce. Záblesky, některé zpočátku jasné jak hvězdy třetí magnitudy byly vidět v hodinách kolem maxima letošního meteorického deště Leonid. Jejich polohy jsou označeny červenými znaky X na obrázku Měsíce jak se jevil v noci 18.listopadu. Takové záblesky by bylo obtížné vidět na osvětlené části Měsíce. Odhaduje se, že nejjasnější záblesky byly způsobeny meteoroidy o hmotnosti kolem 10 kilogramů, což způsobilo lunární kráter o průměru asi jeden metr. A ... další příležitost lunární dopadové záblesky je za dveřmi! Zainteresovaní astronomové, kteří se věnují dálkovému lunárnímu průzkumu by měli monitorovat tmavou stranu téměř první čtvrti Měsíce během meteorického roje Geminid, jež vyvrcholí kolem 13.prosince.

Štítky: Měsíc, Meteorický roj Leonid, Impakt


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »