Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásahy Měsíce

Uznání: courtesy David Palmer (LHEA/ GSFC)

Krátery vytvořené starodávnými dopady na Měsíc bez atmosféry byly dlouho důvěrně známé. Ale nyní pozorovatelé viděli iluzivní optické záblesky na měsíčním povrchu - pravděpodobně výsledek dopadajících meteoroidů. Pod vedením Davida Dunhama, presidenta IOTA (International Occultation Timing Association), byly pořízeny videozáznamy s běžným zařízením a vizuální teleskopická pozorování poprvé detekovala a potvrdila celkem šest záblesků na tmavé straně Měsíce. Záblesky, některé zpočátku jasné jak hvězdy třetí magnitudy byly vidět v hodinách kolem maxima letošního meteorického deště Leonid. Jejich polohy jsou označeny červenými znaky X na obrázku Měsíce jak se jevil v noci 18.listopadu. Takové záblesky by bylo obtížné vidět na osvětlené části Měsíce. Odhaduje se, že nejjasnější záblesky byly způsobeny meteoroidy o hmotnosti kolem 10 kilogramů, což způsobilo lunární kráter o průměru asi jeden metr. A ... další příležitost lunární dopadové záblesky je za dveřmi! Zainteresovaní astronomové, kteří se věnují dálkovému lunárnímu průzkumu by měli monitorovat tmavou stranu téměř první čtvrti Měsíce během meteorického roje Geminid, jež vyvrcholí kolem 13.prosince.

Štítky: Měsíc, Meteorický roj Leonid, Impakt


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »