Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásahy Měsíce

Uznání: courtesy David Palmer (LHEA/ GSFC)

Krátery vytvořené starodávnými dopady na Měsíc bez atmosféry byly dlouho důvěrně známé. Ale nyní pozorovatelé viděli iluzivní optické záblesky na měsíčním povrchu - pravděpodobně výsledek dopadajících meteoroidů. Pod vedením Davida Dunhama, presidenta IOTA (International Occultation Timing Association), byly pořízeny videozáznamy s běžným zařízením a vizuální teleskopická pozorování poprvé detekovala a potvrdila celkem šest záblesků na tmavé straně Měsíce. Záblesky, některé zpočátku jasné jak hvězdy třetí magnitudy byly vidět v hodinách kolem maxima letošního meteorického deště Leonid. Jejich polohy jsou označeny červenými znaky X na obrázku Měsíce jak se jevil v noci 18.listopadu. Takové záblesky by bylo obtížné vidět na osvětlené části Měsíce. Odhaduje se, že nejjasnější záblesky byly způsobeny meteoroidy o hmotnosti kolem 10 kilogramů, což způsobilo lunární kráter o průměru asi jeden metr. A ... další příležitost lunární dopadové záblesky je za dveřmi! Zainteresovaní astronomové, kteří se věnují dálkovému lunárnímu průzkumu by měli monitorovat tmavou stranu téměř první čtvrti Měsíce během meteorického roje Geminid, jež vyvrcholí kolem 13.prosince.

Štítky: Měsíc, Meteorický roj Leonid, Impakt


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »