Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční tvrdá přistání

Uznání:
NASA

Dne 31.července 1964 na Měsíc dopadla sonda Ranger 7. Sedmnáct minut před před dopadem pořídila tento snímek - první snímek Měsíce vůbec kdy pořízený americkou sondou. Samozřejmě že tvrdý dopad Rangeru 7 byl záměrem s tím, že se budou přenášet podrobné snímky měsíčního povrchu během zhávěrečných okamžiků. Cílem programu Ranger bylo započít mapování měsíčního povrchu s vysokým rozlišením pro budoucí přistání na Měsíci. Tento první snímek pokrývá 360 kilometerů odshora dolů. Velký kráter ve středu vpravo Alphonsus má průměr 108 kilometerů.

Dne 31.července 1999 tvrdě dopadl na Měsíc Lunar Prospector. Během úspěšné roční mise mapování měsíčních charakteristik z oběžné dráhy Lunar Prospector potvrdil náznaky že by v zastíněných kráterech blízko pólu mohl být trvale uvězněn vodní led. Po ukončení mise operátoři sondu záměrně navedli k dopadu na stěnu kráteru doufajíce, že by mohli přímo detekovat vodu v oblaku trosek, přestože pravděpodobnost úspěšné detekce byla malá. Astronomové analyzující údaje nedávno oznámili, že nebyly nalezeny žádné viditelné stopy vody a tak vzrušující téma vody na Měsíci zůstává otevřeno.

Štítky: Lunar prospector, Ranger 7, Voda, Měsíc, Kosmická loď


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »