Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční tvrdá přistání

Uznání:
NASA

Dne 31.července 1964 na Měsíc dopadla sonda Ranger 7. Sedmnáct minut před před dopadem pořídila tento snímek - první snímek Měsíce vůbec kdy pořízený americkou sondou. Samozřejmě že tvrdý dopad Rangeru 7 byl záměrem s tím, že se budou přenášet podrobné snímky měsíčního povrchu během zhávěrečných okamžiků. Cílem programu Ranger bylo započít mapování měsíčního povrchu s vysokým rozlišením pro budoucí přistání na Měsíci. Tento první snímek pokrývá 360 kilometerů odshora dolů. Velký kráter ve středu vpravo Alphonsus má průměr 108 kilometerů.

Dne 31.července 1999 tvrdě dopadl na Měsíc Lunar Prospector. Během úspěšné roční mise mapování měsíčních charakteristik z oběžné dráhy Lunar Prospector potvrdil náznaky že by v zastíněných kráterech blízko pólu mohl být trvale uvězněn vodní led. Po ukončení mise operátoři sondu záměrně navedli k dopadu na stěnu kráteru doufajíce, že by mohli přímo detekovat vodu v oblaku trosek, přestože pravděpodobnost úspěšné detekce byla malá. Astronomové analyzující údaje nedávno oznámili, že nebyly nalezeny žádné viditelné stopy vody a tak vzrušující téma vody na Měsíci zůstává otevřeno.

Štítky: Lunar prospector, Ranger 7, Voda, Měsíc, Kosmická loď


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kométa C/2020 R4 Atlas

kométa C/2020 R4 Atlas

Další informace »