Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eugenia má měsíc

Uznání:
William Merline (SwRI), Laird Close (ESO), et al., CFHT

Eugenia je planetka s měsícem! Tato animace vznikla z objevných infračervených snímků soustavy Eugenia-měsíc pořízených v listopadu 1998 s použitím Kanadsko-francouzsko-hawajského dalekohledu (Canada-France-Hawaii Telescope: CFHT). Eugenia je z hlavního pásu asteroidů má průměr 215 kilometrů a zde představuje bílý kruh ve středu. Její měsíc, jež je vidět v pěti různých pozicích na dráze ve směru hodinových ručiček, má odhadovaný rozměr 13 kilometrů. V dalekohledu CFHT na vrcholku Mauna Kea na Hawaji se používá adaptivní optika, aby se odstranil rozmazávající vliv zemské atmosféry a tak byl umožněn tento první objev z poyemsk0ho teleskopu. Je známa pouze jedna další soustava asteroid - měsíc . Dactyl, měsíc planetky Ida, objevila sonda Galileo při průletu v roce 1993.

Měsíc Eugenie má skoro kruhovou dráhu s poloměrem 1190 kilometrů a obíhá jednou za 4.7 dne. Dráha je jeví oválná, protože je skloněna pod úhlem 45 stupňů k pozorovací přímce. Znalost dráhy měsíce astronomům dovoluje vypočítat hmotnost planetky. Z hmotnosti a velikosti vyplývá hustota planetky, a to tomto případě dává překvapivý výsledek - Eugenia má hustotu jen o 20% větší jak voda. Nízká hustota naznačuje že Eugenia sama je porézní "hromada skalní suti" nebo je složena většinou z vodního ledu s trochou kamenitého materiálu.

Štítky: Adaptivní optika, Oběžná dráha, Asteroid, Měsíc


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »