Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eugenia má měsíc

Uznání:
William Merline (SwRI), Laird Close (ESO), et al., CFHT

Eugenia je planetka s měsícem! Tato animace vznikla z objevných infračervených snímků soustavy Eugenia-měsíc pořízených v listopadu 1998 s použitím Kanadsko-francouzsko-hawajského dalekohledu (Canada-France-Hawaii Telescope: CFHT). Eugenia je z hlavního pásu asteroidů má průměr 215 kilometrů a zde představuje bílý kruh ve středu. Její měsíc, jež je vidět v pěti různých pozicích na dráze ve směru hodinových ručiček, má odhadovaný rozměr 13 kilometrů. V dalekohledu CFHT na vrcholku Mauna Kea na Hawaji se používá adaptivní optika, aby se odstranil rozmazávající vliv zemské atmosféry a tak byl umožněn tento první objev z poyemsk0ho teleskopu. Je známa pouze jedna další soustava asteroid - měsíc . Dactyl, měsíc planetky Ida, objevila sonda Galileo při průletu v roce 1993.

Měsíc Eugenie má skoro kruhovou dráhu s poloměrem 1190 kilometrů a obíhá jednou za 4.7 dne. Dráha je jeví oválná, protože je skloněna pod úhlem 45 stupňů k pozorovací přímce. Znalost dráhy měsíce astronomům dovoluje vypočítat hmotnost planetky. Z hmotnosti a velikosti vyplývá hustota planetky, a to tomto případě dává překvapivý výsledek - Eugenia má hustotu jen o 20% větší jak voda. Nízká hustota naznačuje že Eugenia sama je porézní "hromada skalní suti" nebo je složena většinou z vodního ledu s trochou kamenitého materiálu.

Štítky: Adaptivní optika, Oběžná dráha, Asteroid, Měsíc


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »