Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eugenia má měsíc

Uznání:
William Merline (SwRI), Laird Close (ESO), et al., CFHT

Eugenia je planetka s měsícem! Tato animace vznikla z objevných infračervených snímků soustavy Eugenia-měsíc pořízených v listopadu 1998 s použitím Kanadsko-francouzsko-hawajského dalekohledu (Canada-France-Hawaii Telescope: CFHT). Eugenia je z hlavního pásu asteroidů má průměr 215 kilometrů a zde představuje bílý kruh ve středu. Její měsíc, jež je vidět v pěti různých pozicích na dráze ve směru hodinových ručiček, má odhadovaný rozměr 13 kilometrů. V dalekohledu CFHT na vrcholku Mauna Kea na Hawaji se používá adaptivní optika, aby se odstranil rozmazávající vliv zemské atmosféry a tak byl umožněn tento první objev z poyemsk0ho teleskopu. Je známa pouze jedna další soustava asteroid - měsíc . Dactyl, měsíc planetky Ida, objevila sonda Galileo při průletu v roce 1993.

Měsíc Eugenie má skoro kruhovou dráhu s poloměrem 1190 kilometrů a obíhá jednou za 4.7 dne. Dráha je jeví oválná, protože je skloněna pod úhlem 45 stupňů k pozorovací přímce. Znalost dráhy měsíce astronomům dovoluje vypočítat hmotnost planetky. Z hmotnosti a velikosti vyplývá hustota planetky, a to tomto případě dává překvapivý výsledek - Eugenia má hustotu jen o 20% větší jak voda. Nízká hustota naznačuje že Eugenia sama je porézní "hromada skalní suti" nebo je složena většinou z vodního ledu s trochou kamenitého materiálu.

Štítky: Adaptivní optika, Oběžná dráha, Asteroid, Měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »