Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání a copyright Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou osamoceny. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu nazývaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní a vykazuje nesourodost dokonce blízko našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, neboť je velmi řídké a vyzařuje jen málo světla. Většinou vodíková mračna ovšem absorbují některé velmi specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je zobrazena pracovní mapa místní ISM do 10 světelných let, založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje skrze místní mezihvězdné mračno, jež plyne z oblasti tvorby hvězd asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce možná místní mezihvězdné mračno opustí během příštích 10 000 let. O místním ISM zůstává ještě hodně neznámého včetně podrobností jeho distribuce, původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Okolí slunce, Pohyb


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »