Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání a copyright Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou osamoceny. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu nazývaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní a vykazuje nesourodost dokonce blízko našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, neboť je velmi řídké a vyzařuje jen málo světla. Většinou vodíková mračna ovšem absorbují některé velmi specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je zobrazena pracovní mapa místní ISM do 10 světelných let, založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje skrze místní mezihvězdné mračno, jež plyne z oblasti tvorby hvězd asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce možná místní mezihvězdné mračno opustí během příštích 10 000 let. O místním ISM zůstává ještě hodně neznámého včetně podrobností jeho distribuce, původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Okolí slunce, Pohyb


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »