Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání a copyright Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou osamoceny. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu nazývaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní a vykazuje nesourodost dokonce blízko našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, neboť je velmi řídké a vyzařuje jen málo světla. Většinou vodíková mračna ovšem absorbují některé velmi specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je zobrazena pracovní mapa místní ISM do 10 světelných let, založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje skrze místní mezihvězdné mračno, jež plyne z oblasti tvorby hvězd asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce možná místní mezihvězdné mračno opustí během příštích 10 000 let. O místním ISM zůstává ještě hodně neznámého včetně podrobností jeho distribuce, původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Okolí slunce, Pohyb


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »