Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní mezihvězdné mračno

Uznání a copyright Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou osamoceny. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu nazývaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není uniformní a vykazuje nesourodost dokonce blízko našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, neboť je velmi řídké a vyzařuje jen málo světla. Většinou vodíková mračna ovšem absorbují některé velmi specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je zobrazena pracovní mapa místní ISM do 10 světelných let, založená na nedávných pozorováních. Tato pozorování ukazují, že se Slunce pohybuje skrze místní mezihvězdné mračno, jež plyne z oblasti tvorby hvězd asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce možná místní mezihvězdné mračno opustí během příštích 10 000 let. O místním ISM zůstává ještě hodně neznámého včetně podrobností jeho distribuce, původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Slunce, Okolí slunce, Pohyb


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »