Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa LINEAR jasnější

Uznání a copyright: Gordon Garradd, Loomberah NSW Australia

Kometa LINEAR, ta jenž jak víte dostala označení C/2001 A2, je k vidění na jižní obloze a je jasnější, než se kdy čekalo. Tato kometa LINEAR se poprvé výrazně zjasnila koncem března, když se její jádro začalo rozpadat, což vyvolalo spekulace, že se možná kometa brzy rozpadne úplně. Ale C/2001 i po největším přiblížení ke Slunci stále drží pohromadě, zjasnila se a minulý týden bylo hlášeno, že dosáhla 3.magnitudy a je snadno viditelná pouhým okem. Tento rozkošný teleskopický snímek zjasnělé komy komety LINEAR byl pořízen v Austrálii 20.června. Na tomto tříbarevné složeném snímku pointovaném na kometu jsou vidět přes řídkou komu hvězdy a vláknitý ohon se zdá být řadou krátkých ohonů. Sever je nahoře a scéna pokrývá asi polovinu úplňku. Kometa LINEAR nyní přechází souhvězdím Velryby (Cetus) a severně od nebeského rovníku bude od 4.července, kdy přijde nadohled nedočkavých severních pozorovatelů.

Štítky: Kometa, Kometa LINEAR, C/2001 A2, Coma


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »