Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celý Mars

Uznání: National Geographic Society, MOLA Science Team, MGS, JPL, NASA

Toto je celý Mars od pólu k pólu, od východu k západu. The Snímek nahoře byl zkonstruován digitálně z více jak 200 miliónů laserových altimeterických měření sondou Mars Global Surveyor jenž obíhá Mars. Obrázek z Marsu odstraňuje jeho mraky a prach a vykresluje celý povrch viditelný najednou v jeho skutečných denních barvách. Zvláště pozoruhodné jsou sopky z oblasti Tharsis, visible on the left, jenž jsou vyšší jak jakákoliv pozemská hora. Hned vlevo od středu je Valles Marineris, caňon mnohem delší a hlubší než Grand Canyon na Zemi. Vpravo, jižně od středu je 2000km široký bazén Hellas Planitia, jenž byl asi vytvořen srážkou s asteroidem. Mars má na severu hodně hladkých nížin a hodně zvrásněných vrchovin na jihu. Mars přávě prošel bodem svého největšího přiblížení k Zemi od roku 1988 a lze jej vidět jasně zářícího na večerní obloze.

Štítky: Mars, Mapa, Povrch


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »