Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pestrá vodní oblaka nad Marsem

Uznání: Viking Project, USGS, JPL, NASA

Jedním z míst na Marsu, kde by mohla být nalezena voda, jsou oblaka. Na horním snímku jsou viditelná pestrá vodní oblaka těsně po východu slunce uvnitř a v okolí bludiště kaňonů známého jako Noctis Labyrinthus (labyrint vpravo). Vědci ovšem nevědí, jak tato oblaka vznikla a proč některá z nich uváznou uvnitř kaňonů. Jednou ze vzrušujících možností je voda, která se občas zkondenzuje ve oblastech stínu kaňonů, aby se následně vypařila do oblaků v okamžiku, kdy je vystavena rannímu slunci. Voda v jakékoliv formě vyskytující se na povrchu Marsu může být důležitá k podpoře života a případnému budoucímu lidskému průzkumu. Tento snímek pořídila sonda Viking Orbiter 1, která navštívila Mars v roce 1976. Oblast na něm pokrytá má v průměru kolem 100 km.

Štítky: Mars, Voda, Mračna


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »