Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pestrá vodní oblaka nad Marsem

Uznání: Viking Project, USGS, JPL, NASA

Jedním z míst na Marsu, kde by mohla být nalezena voda, jsou oblaka. Na horním snímku jsou viditelná pestrá vodní oblaka těsně po východu slunce uvnitř a v okolí bludiště kaňonů známého jako Noctis Labyrinthus (labyrint vpravo). Vědci ovšem nevědí, jak tato oblaka vznikla a proč některá z nich uváznou uvnitř kaňonů. Jednou ze vzrušujících možností je voda, která se občas zkondenzuje ve oblastech stínu kaňonů, aby se následně vypařila do oblaků v okamžiku, kdy je vystavena rannímu slunci. Voda v jakékoliv formě vyskytující se na povrchu Marsu může být důležitá k podpoře života a případnému budoucímu lidskému průzkumu. Tento snímek pořídila sonda Viking Orbiter 1, která navštívila Mars v roce 1976. Oblast na něm pokrytá má v průměru kolem 100 km.

Štítky: Mars, Voda, Mračna


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »