Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícerozměrný vesmír?

Uznání: Mark Newbold

Měl náš vesmír v dávné minulosti více prostorových dimenzí? Tato myšlenka začíná získávat na popularitě, protože pomáhá odpovědět na otázky pro? rozsáhlé se oddělené části našeho vesmíru zdají být tak podobné, a proč se geometrie našeho vesmíru nezdá být přirozeným důsledkem vyplývajícím z množství hmoty, které zřejmě obsahuje. S novým převtělením staré myšlenky vícerozměr?, předpokládají někteří astrofyzici, že žijeme ve vesmíru přezdívaném ekpyrotický, kde jsou naše čtyři dimenze (tři prostorové a jedna časová) výsledkem ohnivé srážky dvou čtyřdimenzionálních vesmírů v jeden pětidimenzionální vesmír. Tato hypotéza velkého třesku soutěží s jinou teorií velkého třesku, podle které prodělal náš vesmír obrovskou inflační událost v dávné historii. Nahoře je ukázán dynamický třídimenzionální nákres (dvě prostorové a jedna časová) čtyřrozměrného zobrazení pětirozměrné krychle (hyperkrychle se čtyřmi dimenzemi je také známa jako tesseract). Nejlepší vícerozměrnou perspektivu poskytnou červeno-modré brýle.

Štítky: Ekpyrotic, Hypercube, Tesseract, Java applet


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »