Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícerozměrný vesmír?

Uznání: Mark Newbold

Měl náš vesmír v dávné minulosti více prostorových dimenzí? Tato myšlenka začíná získávat na popularitě, protože pomáhá odpovědět na otázky pro? rozsáhlé se oddělené části našeho vesmíru zdají být tak podobné, a proč se geometrie našeho vesmíru nezdá být přirozeným důsledkem vyplývajícím z množství hmoty, které zřejmě obsahuje. S novým převtělením staré myšlenky vícerozměr?, předpokládají někteří astrofyzici, že žijeme ve vesmíru přezdívaném ekpyrotický, kde jsou naše čtyři dimenze (tři prostorové a jedna časová) výsledkem ohnivé srážky dvou čtyřdimenzionálních vesmírů v jeden pětidimenzionální vesmír. Tato hypotéza velkého třesku soutěží s jinou teorií velkého třesku, podle které prodělal náš vesmír obrovskou inflační událost v dávné historii. Nahoře je ukázán dynamický třídimenzionální nákres (dvě prostorové a jedna časová) čtyřrozměrného zobrazení pětirozměrné krychle (hyperkrychle se čtyřmi dimenzemi je také známa jako tesseract). Nejlepší vícerozměrnou perspektivu poskytnou červeno-modré brýle.

Štítky: Ekpyrotic, Hypercube, Tesseract, Java applet


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »