Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícerozměrný vesmír?

Uznání: Mark Newbold

Měl náš vesmír v dávné minulosti více prostorových dimenzí? Tato myšlenka začíná získávat na popularitě, protože pomáhá odpovědět na otázky pro? rozsáhlé se oddělené části našeho vesmíru zdají být tak podobné, a proč se geometrie našeho vesmíru nezdá být přirozeným důsledkem vyplývajícím z množství hmoty, které zřejmě obsahuje. S novým převtělením staré myšlenky vícerozměr?, předpokládají někteří astrofyzici, že žijeme ve vesmíru přezdívaném ekpyrotický, kde jsou naše čtyři dimenze (tři prostorové a jedna časová) výsledkem ohnivé srážky dvou čtyřdimenzionálních vesmírů v jeden pětidimenzionální vesmír. Tato hypotéza velkého třesku soutěží s jinou teorií velkého třesku, podle které prodělal náš vesmír obrovskou inflační událost v dávné historii. Nahoře je ukázán dynamický třídimenzionální nákres (dvě prostorové a jedna časová) čtyřrozměrného zobrazení pětirozměrné krychle (hyperkrychle se čtyřmi dimenzemi je také známa jako tesseract). Nejlepší vícerozměrnou perspektivu poskytnou červeno-modré brýle.

Štítky: Ekpyrotic, Hypercube, Tesseract, Java applet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »