Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prachová bouře na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

29. srpna byla vyfotografována velká prachová bouře, které vznikla nad severní polární čepičkou Marsu. S pokročilým jarem na severní polokouli nejsou takové prachové bouře neobvyklé. Na snímku nahoře pořízeném sondou Mars Global Surveyor, která v současné době obíhá kolem Marse, je viditelný bílý materiál zmrzlého oxidu uhličitého , jež pokrývá většinu nejsevernějších oblastí. Když začně severní polární čepička tát, vznikne teplotní rozdíl mezi chladnou zamrzlou oblastí a nedávno roztátým povrchem, jehož výsledkem jsou vířivé v větry mezi sousedními oblastmi. Na bouři je viditelný silný středový výtrysk, kolem 900 km dlouhý, který vytváří symetrické víry. Ačkoliv větry mohou dosáhnout rychlosti 100 km/hod, řídká atmosféra Marsu obvykle činí takové bouře méně ničivými než jsou podobné bouře na Zemi.

Štítky: Mars, Severní pól, Prachová bouře


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »