Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prachová bouře na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

29. srpna byla vyfotografována velká prachová bouře, které vznikla nad severní polární čepičkou Marsu. S pokročilým jarem na severní polokouli nejsou takové prachové bouře neobvyklé. Na snímku nahoře pořízeném sondou Mars Global Surveyor, která v současné době obíhá kolem Marse, je viditelný bílý materiál zmrzlého oxidu uhličitého , jež pokrývá většinu nejsevernějších oblastí. Když začně severní polární čepička tát, vznikne teplotní rozdíl mezi chladnou zamrzlou oblastí a nedávno roztátým povrchem, jehož výsledkem jsou vířivé v větry mezi sousedními oblastmi. Na bouři je viditelný silný středový výtrysk, kolem 900 km dlouhý, který vytváří symetrické víry. Ačkoliv větry mohou dosáhnout rychlosti 100 km/hod, řídká atmosféra Marsu obvykle činí takové bouře méně ničivými než jsou podobné bouře na Zemi.

Štítky: Mars, Severní pól, Prachová bouře


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »