Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Einsteinův kříž z gravitačních čoček

Uznání a copyright: J. Rhoads (STScI) et al., WIYN, AURA, NOAO, NSF

Většina galaxií má jednoduché jádro a tato galaxie má čtyři? Podivná odpověď vedla astronomy k závěru, že jádro galaxie není na tomto snímku vůbec viditelné. Čtyřlístek ve středu je spíše světlo vyzařované kvasarem v pozadí. Gravitační pole galaxie viditelné v popředí láme světlo vzdáleného kvasaru do těchto čtyř samostatných obrazů. Kvasar ovšem musí být v jedné linii za středem masivní galaxie, aby se objevil přelud jako je tento. Jev je znám též jako gravitační čočka a tento zvláštní případ je znám jako Einsteinův kříž. Obrazy v Einsteinově kříži mění někdy svou relativní jasnost díky dalším gravitačním mikročočkám způsobovaných jednotlivými hvězdami v galaxii v popředí.

Štítky: Gravitační čočky, Kvasar, Einsteinův kříž, QSO


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »