Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudý posuv 5.8: Nový nejvzdálenější kvasar

Uznání: Stephen Kent (FNAL), SDSS Collaboration

Rekord ve vzdálenosti kvasaru byl nyní znovu překonán. Žádný další objekt ve vesmíru není v současné době ve větší vzdálenosti než flíček na snímku nahoře. Nedávno objevený kvasar zaznamenal rudý posuv 5.82. Přesný vztah mezi rudým posuvem a vzdáleností zůstává v současnosti neznámý, ačkoliv větší rudý posuv zcela určitě znamená větší vzdálenost. Kvasar nahoře je pravděpodobně vzdálený miliardy světelných roků a proto jej vidíme v době, kdy byl vesmír mladší než jedna miliarda let, tedy méně než je desetina jeho současného věku. Stejně jako všechny kvasary je tento objekt zřejmě velkou černou dírou v jádru vzdálené galaxie. Ale nezavírejme stále ještě knihu rekordů. Rudé posuvy několika dalších kvasarů objevených prohlídkou SDSS jsou v současnosti proměřovány a některý z nich může mít rudý posuv větší než šest.

Štítky: Kvasar, Raný vesmír


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »