Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudý posuv 5.8: Nový nejvzdálenější kvasar

Uznání: Stephen Kent (FNAL), SDSS Collaboration

Rekord ve vzdálenosti kvasaru byl nyní znovu překonán. Žádný další objekt ve vesmíru není v současné době ve větší vzdálenosti než flíček na snímku nahoře. Nedávno objevený kvasar zaznamenal rudý posuv 5.82. Přesný vztah mezi rudým posuvem a vzdáleností zůstává v současnosti neznámý, ačkoliv větší rudý posuv zcela určitě znamená větší vzdálenost. Kvasar nahoře je pravděpodobně vzdálený miliardy světelných roků a proto jej vidíme v době, kdy byl vesmír mladší než jedna miliarda let, tedy méně než je desetina jeho současného věku. Stejně jako všechny kvasary je tento objekt zřejmě velkou černou dírou v jádru vzdálené galaxie. Ale nezavírejme stále ještě knihu rekordů. Rudé posuvy několika dalších kvasarů objevených prohlídkou SDSS jsou v současnosti proměřovány a některý z nich může mít rudý posuv větší než šest.

Štítky: Kvasar, Raný vesmír


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »