Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudý posuv 5.8: Nový nejvzdálenější kvasar

Uznání: Stephen Kent (FNAL), SDSS Collaboration

Rekord ve vzdálenosti kvasaru byl nyní znovu překonán. Žádný další objekt ve vesmíru není v současné době ve větší vzdálenosti než flíček na snímku nahoře. Nedávno objevený kvasar zaznamenal rudý posuv 5.82. Přesný vztah mezi rudým posuvem a vzdáleností zůstává v současnosti neznámý, ačkoliv větší rudý posuv zcela určitě znamená větší vzdálenost. Kvasar nahoře je pravděpodobně vzdálený miliardy světelných roků a proto jej vidíme v době, kdy byl vesmír mladší než jedna miliarda let, tedy méně než je desetina jeho současného věku. Stejně jako všechny kvasary je tento objekt zřejmě velkou černou dírou v jádru vzdálené galaxie. Ale nezavírejme stále ještě knihu rekordů. Rudé posuvy několika dalších kvasarů objevených prohlídkou SDSS jsou v současnosti proměřovány a některý z nich může mít rudý posuv větší než šest.

Štítky: Kvasar, Raný vesmír


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »