Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledová linie na Europě

Uznání: PIRL (Univ. of Arizona), Planetary Geosiences Group (Brown Univ.), Galileo Project, NASA

Tato jasná brázda protínající povrch ledového jupiterova měsíce Europa je známa pod názvem Agenor Linea. Z celých asi 1000 kilometrů délky o s 5 kilometrové šířce je zde zobrazen pouze úsek na kombinaci barevných a černobílých snímků pořízených z údajů sondy Galileo. Většina lineárních struktur na Europě je tmavší barvy, ale Agenor Linea je z neznámých příčin unikátně jasná. Také načervenalý materiál po obou stranách je neznámého původu. I když tyto a další podrobnosti z povrchu Europy zůstávají záhadou, tak celkové výsledky výzkumů Europy sondou Galileo podporují názor, že pod popraskaným zmrzlým krunýřem se nachází kapalný oceán. Mimozemský tekutý oceán vzrušuje možností života.

Štítky: Jupiterův měsíc, Oceán, Europa


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »