Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kulička 2000

Uznání: NASA/ GSFC/ NOAA/ USGS

Tento nově zveřejněný digitální portrét naší planety je připomínkou snímků "velké modré kuličky" Země z vesmíru z doby letů Apollo Aby jej vytvořili , zkombinovali výzkumníci z Goddard Space Flight Center's Laboratory for Atmospheres data z družic Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES), Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor (SeaWiFS), a Polar Orbiting Environmental Satellites (POES) s USGS výškovým modelem zemské topografie. Snímek s fantastickými detaily ukazuje západní polokouli planety s oblastmi husté vegetace znázorněnými zeleně a řídké vegetace žlutě. Výšky hor a hloubky údolí jsou zase zveličeny 50x aby byl výškový profil dobře viditelný. Dramatická bouře nedaleko západního pobřeží Severní Ameriky je hurikán Linda. A co Měsíc? Jeho snímek byl rekonstruován z dat druřice GOES a umělecky přeškálován pro potřeby této představy.

Štítky: Měsíc, Země, Družice


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »