Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síť mikročočkových kaustik

Uznání a copyright: Joachim Wambsganss (Ap. Inst. Potsdam)

Mapa oblohy jako tato by zajímala astronomy, kteří studují mikročočky. U zobrazování mikročočkami může gravitace okolních hvězd působit k zesílení světla objektů v pozadí jako jsou vzdálené hvězdy nebo kvasary. Toto zesílení není nikde větší než podél kaustických křivek gravitačních čoček. Na počítačem simulované mapě nahoře jsou kaustiky vidět jako jasnější oblasti. Když se kvasar na pozadí pohybuje za mikročočkovou kaustikou, tak se může jevit podstatně jasnější. Mnoho astronomů považovalo mikročočkové události ještě před deseti lety za prakticky neměřitelné, ale během posledních pěti let byly nalezeny celé stovky. Přesná měření mikročoček nám nyní poskytují jedinečné informace o složení a rozdělení hmoty v galaxiích a ve vesmíru. Někteří astronomové nyní předpovídají, že budoucí výzkum mikročoček může dokonce objevit planety obíhající vzdálené hvězdy.

Štítky: Mikročočkování, Kvazary


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »