Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síť mikročočkových kaustik

Uznání a copyright: Joachim Wambsganss (Ap. Inst. Potsdam)

Mapa oblohy jako tato by zajímala astronomy, kteří studují mikročočky. U zobrazování mikročočkami může gravitace okolních hvězd působit k zesílení světla objektů v pozadí jako jsou vzdálené hvězdy nebo kvasary. Toto zesílení není nikde větší než podél kaustických křivek gravitačních čoček. Na počítačem simulované mapě nahoře jsou kaustiky vidět jako jasnější oblasti. Když se kvasar na pozadí pohybuje za mikročočkovou kaustikou, tak se může jevit podstatně jasnější. Mnoho astronomů považovalo mikročočkové události ještě před deseti lety za prakticky neměřitelné, ale během posledních pěti let byly nalezeny celé stovky. Přesná měření mikročoček nám nyní poskytují jedinečné informace o složení a rozdělení hmoty v galaxiích a ve vesmíru. Někteří astronomové nyní předpovídají, že budoucí výzkum mikročoček může dokonce objevit planety obíhající vzdálené hvězdy.

Štítky: Mikročočkování, Kvazary


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »