Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síť mikročočkových kaustik

Uznání a copyright: Joachim Wambsganss (Ap. Inst. Potsdam)

Mapa oblohy jako tato by zajímala astronomy, kteří studují mikročočky. U zobrazování mikročočkami může gravitace okolních hvězd působit k zesílení světla objektů v pozadí jako jsou vzdálené hvězdy nebo kvasary. Toto zesílení není nikde větší než podél kaustických křivek gravitačních čoček. Na počítačem simulované mapě nahoře jsou kaustiky vidět jako jasnější oblasti. Když se kvasar na pozadí pohybuje za mikročočkovou kaustikou, tak se může jevit podstatně jasnější. Mnoho astronomů považovalo mikročočkové události ještě před deseti lety za prakticky neměřitelné, ale během posledních pěti let byly nalezeny celé stovky. Přesná měření mikročoček nám nyní poskytují jedinečné informace o složení a rozdělení hmoty v galaxiích a ve vesmíru. Někteří astronomové nyní předpovídají, že budoucí výzkum mikročoček může dokonce objevit planety obíhající vzdálené hvězdy.

Štítky: Mikročočkování, Kvazary


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »