Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Cassini se blíží k Jupiteru

Uznání: University of Arizona, JPL, NASA

Nová kosmická sonda vstoupila do vnější části Sluneční soustavy: sonda Cassini. Sonda byla vypuštěna v roce 1997 a přiletí k Saturnu v roce 2004. Minulý týden při přibližování k obří planetě Jupiter odeslal Cassini zpět snímek nahoře. Cassini se tak připojí k sondě Galileo, jež je nyní na oběžné dráze kolem Jupitera a studuje plynného obra a jeho měsíce. V nadcházejících měsících se plánují současná pozorování z obou sond. Tento snímek Cassini pořídil ve vzdálenosti 81.3 miliónů km od plynného obra. Snadno lze spatřit střídající se tmavé a jasné pásy charakteristické pro horní oblačnost Jupitera. Hodně daleko vpravo je vidět jupiterův měsíc Europu vrhající na planetu svůj kruhový stín.

Štítky: Jupiter, Cassini


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »