Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrásnění Europy

Uznání: L. M. Prockter (JHU APL), R. T. Pappalardo (Brown University), JPL, Galileo Project, NASA

Útvar Astypalaea Linea na jupiterově ledovém měsíci Europa je široká hladká oblast, jež probíhá přes tyto snímky pořízené sondou Galileo v roce 1998. Snímky se liší počítačovým zpracováním stejné mozaiky - vlevo jsou zvýrazněné malé podrobnosti, zatímco vpravo josu zdůrazněné velkorozměrové útvary. Předpokládá se, že výrazné valy křížem krážem viditelné na obou verzích snímků jsou výsledkem vyhřeznutí nového materiálu zjevnými prasklinami v ledovém povrchu. Vpravo jsou snadněji viditelné nedávno rozpoznané jemné vyvýšeniny a prolákliny, asi 15 km napříč, jež pravděpodobně vznikly, jak se ledový povrch stlačoval přísunem nového materiálu. Další důkaz , že napětí vrásní povrch Europy nabízí přítomnost menších prasklin a zvrásnění snadno viditelných vlevo. Ty se rozpínají na rozměr širokých vyvýšenin nápadně tak připomínajících antiklinály a synklinály důvěrně známé geologům na planetě Zemi. Přestože je povrch Europy pokryt ledem zakrývajícím nezanedbatelný oceán tekuté vody, tak se předpokládá, že je geologicky aktivní.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »