Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrásnění Europy

Uznání: L. M. Prockter (JHU APL), R. T. Pappalardo (Brown University), JPL, Galileo Project, NASA

Útvar Astypalaea Linea na jupiterově ledovém měsíci Europa je široká hladká oblast, jež probíhá přes tyto snímky pořízené sondou Galileo v roce 1998. Snímky se liší počítačovým zpracováním stejné mozaiky - vlevo jsou zvýrazněné malé podrobnosti, zatímco vpravo josu zdůrazněné velkorozměrové útvary. Předpokládá se, že výrazné valy křížem krážem viditelné na obou verzích snímků jsou výsledkem vyhřeznutí nového materiálu zjevnými prasklinami v ledovém povrchu. Vpravo jsou snadněji viditelné nedávno rozpoznané jemné vyvýšeniny a prolákliny, asi 15 km napříč, jež pravděpodobně vznikly, jak se ledový povrch stlačoval přísunem nového materiálu. Další důkaz , že napětí vrásní povrch Europy nabízí přítomnost menších prasklin a zvrásnění snadno viditelných vlevo. Ty se rozpínají na rozměr širokých vyvýšenin nápadně tak připomínajících antiklinály a synklinály důvěrně známé geologům na planetě Zemi. Přestože je povrch Europy pokryt ledem zakrývajícím nezanedbatelný oceán tekuté vody, tak se předpokládá, že je geologicky aktivní.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »