Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrásnění Europy

Uznání: L. M. Prockter (JHU APL), R. T. Pappalardo (Brown University), JPL, Galileo Project, NASA

Útvar Astypalaea Linea na jupiterově ledovém měsíci Europa je široká hladká oblast, jež probíhá přes tyto snímky pořízené sondou Galileo v roce 1998. Snímky se liší počítačovým zpracováním stejné mozaiky - vlevo jsou zvýrazněné malé podrobnosti, zatímco vpravo josu zdůrazněné velkorozměrové útvary. Předpokládá se, že výrazné valy křížem krážem viditelné na obou verzích snímků jsou výsledkem vyhřeznutí nového materiálu zjevnými prasklinami v ledovém povrchu. Vpravo jsou snadněji viditelné nedávno rozpoznané jemné vyvýšeniny a prolákliny, asi 15 km napříč, jež pravděpodobně vznikly, jak se ledový povrch stlačoval přísunem nového materiálu. Další důkaz , že napětí vrásní povrch Europy nabízí přítomnost menších prasklin a zvrásnění snadno viditelných vlevo. Ty se rozpínají na rozměr širokých vyvýšenin nápadně tak připomínajících antiklinály a synklinály důvěrně známé geologům na planetě Zemi. Přestože je povrch Europy pokryt ledem zakrývajícím nezanedbatelný oceán tekuté vody, tak se předpokládá, že je geologicky aktivní.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »