Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrásnění Europy

Uznání: L. M. Prockter (JHU APL), R. T. Pappalardo (Brown University), JPL, Galileo Project, NASA

Útvar Astypalaea Linea na jupiterově ledovém měsíci Europa je široká hladká oblast, jež probíhá přes tyto snímky pořízené sondou Galileo v roce 1998. Snímky se liší počítačovým zpracováním stejné mozaiky - vlevo jsou zvýrazněné malé podrobnosti, zatímco vpravo josu zdůrazněné velkorozměrové útvary. Předpokládá se, že výrazné valy křížem krážem viditelné na obou verzích snímků jsou výsledkem vyhřeznutí nového materiálu zjevnými prasklinami v ledovém povrchu. Vpravo jsou snadněji viditelné nedávno rozpoznané jemné vyvýšeniny a prolákliny, asi 15 km napříč, jež pravděpodobně vznikly, jak se ledový povrch stlačoval přísunem nového materiálu. Další důkaz , že napětí vrásní povrch Europy nabízí přítomnost menších prasklin a zvrásnění snadno viditelných vlevo. Ty se rozpínají na rozměr širokých vyvýšenin nápadně tak připomínajících antiklinály a synklinály důvěrně známé geologům na planetě Zemi. Přestože je povrch Europy pokryt ledem zakrývajícím nezanedbatelný oceán tekuté vody, tak se předpokládá, že je geologicky aktivní.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »