Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eros při západu slunce

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

V záři zapadajícího slunce dlouhé stíny balvanů zvýrazňují povrch asteroidu 433 Eros. Nejjasnější balvan na okraji velkého zastíněného kráteru poblíž středu dole má asi 30 metrů (100 stop). Kamera sondy NEAR Shoemaker, jež je na oběžné dráze kolem Erosu od února 2000, pořídila tento dramatický záběr již dříve tento měsíc z výšky 50 kilometrů. Samotný Eros obíhá Slunce s perihelem 1.13 astronomických jednotek (AU) a afeliem 1.78 AU. Část třídy asteroidů přibližujících se k Zemi stráví většinu svého času mezi oběžnými drahami Marsu (1.5 AU) a Zemí (1 AU) ... ale nebylo tak vždycky. Eros a jiné k Zemi se přibližující planetky původně obíhaly v hlavním pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem. Postupem času gravitační vliv Jupitera a jiných planet narušil jejich oběžné dráhy a poslal je na trajektorie bližší k Zemi.

Štítky: Asteroid, Oběžná dráha, 433 Eros, NEAR-Shoemaker


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »