Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impakt před 65 milióny let

Uznání: V.L. Sharpton, LPI

Co zahubilo dinosaury? Náhlé vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let spolu s vymizením 70 procent všech tenkrát žijících druhů na Zemi je známé jako K-T událost (událost Křídového-Teciárního masového vyhynutí). Geologové a paleontologové se často zabývají myšlenkou dopadu velkého asteroidu nebo komety na Zemi jako viníka této události. Dobrou(!) zprávou by bylo, že takový ompakt by vyvolal ohnivé bouře, přílivové vlny, zemětřesení a hurikány. A špatnou zprávou by bylo, že ... trosky vržené do atmosféry by měly vážné následky na globální životní prostředí vytvořením dlouhého období temna, nízkých teplot a kyselých dešťů. Tuto teorii dramaticky podpořil v roce 1990 kosmochemik Alan Hildebrand objevením 65 miliónů let staré, 112 mil (180km) široké prstencovité struktury stále detekovatelné pod vrstvami sedimentu v oblasti Yukatánského poloostrova v Mexiku. Obrysy struktury nazvané kráter Chicxulub (podle místní vesnice) jsou vidět nahoře a reprezentují údaje o gravitačním a magnetickém poli z této oblasti. Navíc, nejenom že odpovídá věk, ale kráter též odpovídá dopadu planetky dostatečné velikosti (6 až 12 mil velké /10-20km) aby mohla způsobit globální rozvrat. Bez ohledu na to co způsobilo K-T událost je štěstím že takové impakty, jak se nyní věří, se stávají jen jednou za 100 miliónů let!

Štítky: Země, Kráter, Dinosaurus, K-T událost


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »