Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impakt před 65 milióny let

Uznání: V.L. Sharpton, LPI

Co zahubilo dinosaury? Náhlé vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let spolu s vymizením 70 procent všech tenkrát žijících druhů na Zemi je známé jako K-T událost (událost Křídového-Teciárního masového vyhynutí). Geologové a paleontologové se často zabývají myšlenkou dopadu velkého asteroidu nebo komety na Zemi jako viníka této události. Dobrou(!) zprávou by bylo, že takový ompakt by vyvolal ohnivé bouře, přílivové vlny, zemětřesení a hurikány. A špatnou zprávou by bylo, že ... trosky vržené do atmosféry by měly vážné následky na globální životní prostředí vytvořením dlouhého období temna, nízkých teplot a kyselých dešťů. Tuto teorii dramaticky podpořil v roce 1990 kosmochemik Alan Hildebrand objevením 65 miliónů let staré, 112 mil (180km) široké prstencovité struktury stále detekovatelné pod vrstvami sedimentu v oblasti Yukatánského poloostrova v Mexiku. Obrysy struktury nazvané kráter Chicxulub (podle místní vesnice) jsou vidět nahoře a reprezentují údaje o gravitačním a magnetickém poli z této oblasti. Navíc, nejenom že odpovídá věk, ale kráter též odpovídá dopadu planetky dostatečné velikosti (6 až 12 mil velké /10-20km) aby mohla způsobit globální rozvrat. Bez ohledu na to co způsobilo K-T událost je štěstím že takové impakty, jak se nyní věří, se stávají jen jednou za 100 miliónů let!

Štítky: Země, Kráter, Dinosaurus, K-T událost


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce

Další informace »