Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety SOHO

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Po čtyřech letech úspěšného pozorování Slunce vesmírná sluneční a heliosférická observatoř (SOlar and Heliospheric Observatory - SOHO) se stala nejúspěšnějším lovcem komet v historii se 102 novými kometami. Nahoře jsou příklady objevů komet SOHO zobrazených přístojem LASCO, což je palubní koronograf zkonstruovaný pro monitorování sluneční korony až do vzdálenosti 12 miliónů mil (20 miliónů kilometrů) přičemž jasný sluneční disk je zacloněný. Většina komet objevených družicí SOHO patří do třídy známé jako "otírači slunce", předpokládá se, že jde o zbytky velkých komet, které se rozpadly během jejich historického průchodu poblíž Slunce. Tito "otírači slunce" (příklady v levém sloupci) jsou intenzivně zahříváni a působí na ně slapové síly, takže není pravděpodobné, že by přežily jejich blízký průlet. Nicméně deset nových SOHO komet, takových jaké jsou v pravém sloupci, jsou typičtější komety jež prolétly kolem Slunce v bezpečných vzdálenostech. Dokonce kometa vpravo nahoře na své odletové dráze byla dosti jasná na to aby byla vidět pouhým okem na jižní obloze. Kometa vpravo dole byla objevena 4.února a je to SOHO kometa číslo 100.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »