Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety SOHO

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Po čtyřech letech úspěšného pozorování Slunce vesmírná sluneční a heliosférická observatoř (SOlar and Heliospheric Observatory - SOHO) se stala nejúspěšnějším lovcem komet v historii se 102 novými kometami. Nahoře jsou příklady objevů komet SOHO zobrazených přístojem LASCO, což je palubní koronograf zkonstruovaný pro monitorování sluneční korony až do vzdálenosti 12 miliónů mil (20 miliónů kilometrů) přičemž jasný sluneční disk je zacloněný. Většina komet objevených družicí SOHO patří do třídy známé jako "otírači slunce", předpokládá se, že jde o zbytky velkých komet, které se rozpadly během jejich historického průchodu poblíž Slunce. Tito "otírači slunce" (příklady v levém sloupci) jsou intenzivně zahříváni a působí na ně slapové síly, takže není pravděpodobné, že by přežily jejich blízký průlet. Nicméně deset nových SOHO komet, takových jaké jsou v pravém sloupci, jsou typičtější komety jež prolétly kolem Slunce v bezpečných vzdálenostech. Dokonce kometa vpravo nahoře na své odletové dráze byla dosti jasná na to aby byla vidět pouhým okem na jižní obloze. Kometa vpravo dole byla objevena 4.února a je to SOHO kometa číslo 100.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »