Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety SOHO

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Po čtyřech letech úspěšného pozorování Slunce vesmírná sluneční a heliosférická observatoř (SOlar and Heliospheric Observatory - SOHO) se stala nejúspěšnějším lovcem komet v historii se 102 novými kometami. Nahoře jsou příklady objevů komet SOHO zobrazených přístojem LASCO, což je palubní koronograf zkonstruovaný pro monitorování sluneční korony až do vzdálenosti 12 miliónů mil (20 miliónů kilometrů) přičemž jasný sluneční disk je zacloněný. Většina komet objevených družicí SOHO patří do třídy známé jako "otírači slunce", předpokládá se, že jde o zbytky velkých komet, které se rozpadly během jejich historického průchodu poblíž Slunce. Tito "otírači slunce" (příklady v levém sloupci) jsou intenzivně zahříváni a působí na ně slapové síly, takže není pravděpodobné, že by přežily jejich blízký průlet. Nicméně deset nových SOHO komet, takových jaké jsou v pravém sloupci, jsou typičtější komety jež prolétly kolem Slunce v bezpečných vzdálenostech. Dokonce kometa vpravo nahoře na své odletové dráze byla dosti jasná na to aby byla vidět pouhým okem na jižní obloze. Kometa vpravo dole byla objevena 4.února a je to SOHO kometa číslo 100.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »