Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snový Mir

Uznání: STS-76 Crew, NASA

Snímek stanice Mir jako ve snu pořídili astronauté z raketoplánu Atlantis, když se chystali připojit se k ruské kosmické stanici při letu STS-76. S rozložitými přívěsky a slunečními panely se Mir podobá vrtošivému hmyzu vznášejícímu se 350 kilometrů nad novozélandským Jižním ostrovem poblíž Cook Straight. Koncem března 1996 dopravil Atlantis na Mir astronautku Shannon W. Lucid na pětiměsíční návštěvu a zvětšil tak obsazení stanice ze 2 na 3. Pak se v srpnu téhož roku při letu STS-79 vrátil, aby vzal Lucid zpátky a vysadil astronauta Johna Blahu. Od roku 1986, kdy byl Mir uveden do operačního stavu jej navštívilo přes 100 kosmických pasažérů z národů planety Země jako jsou Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Německo, Francie, Japonsko, Rakousko, Kazachstán a Slovensko. Po společných tréninkových letech raketoplán-Mir na podporu Mezinárodní kosmické stanice skončilo v srpnu 1999 trvalé obsazení Miru. Provoz Miru, který je i nadále na oběžné dráze, je nyní určován komerčními zájmy.

Štítky: Raketoplán, Mir, Kosmická stanice, Nový Zéland


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »