Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznánní a copyright: (AAO), AATB, ROE, UKS Telescope

Mlhovina Koňská hlava je jedna z nejslavnějších mlhovin na obloze. Je viditelná jako černá oblast na pozadí červené emisní mlhoviny, jež je vidět vpravo od středu na fotografii nahoře. Jasná hvězda poblíž středu pochází z pásu Oriona. Koňská hlava je tmavá, protože je prachovým pohltivým mračnem, jež leží před jasnou červenou emisní mlhovinou. Podobně jako mračna v pozemské atmosféře, tak i tato kosmická mračna mají náhodný tvar. Po mnoha tisících letech vnitřní pohyby v mračnu změní jeho vzhled. Emise červené barvy mlhoviny je způsobena rekombinací elektronů s protony, což vytváří atomy vodíku. Na snímku jsou také vidět modré reflekční mlhoviny, jež především odrážejí modré světlo okolních hvězd.

Štítky: Emisní mlhovina, Absorpční mlhovina, Koňská hlava


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »