Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznánní a copyright: (AAO), AATB, ROE, UKS Telescope

Mlhovina Koňská hlava je jedna z nejslavnějších mlhovin na obloze. Je viditelná jako černá oblast na pozadí červené emisní mlhoviny, jež je vidět vpravo od středu na fotografii nahoře. Jasná hvězda poblíž středu pochází z pásu Oriona. Koňská hlava je tmavá, protože je prachovým pohltivým mračnem, jež leží před jasnou červenou emisní mlhovinou. Podobně jako mračna v pozemské atmosféře, tak i tato kosmická mračna mají náhodný tvar. Po mnoha tisících letech vnitřní pohyby v mračnu změní jeho vzhled. Emise červené barvy mlhoviny je způsobena rekombinací elektronů s protony, což vytváří atomy vodíku. Na snímku jsou také vidět modré reflekční mlhoviny, jež především odrážejí modré světlo okolních hvězd.

Štítky: Emisní mlhovina, Absorpční mlhovina, Koňská hlava


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »