Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledem CFHT

Uznání a copyright: J. C. Cuillandre & G. Fahlman (CFHT Staff), CFHT

Jednoho dne může takto vypadat naše Slunce. Mlhovina Helix je nejbližším příkladem planetární mlhoviny vzniklé na konci života slunci podobné hvězdy. Vnější vrstvy hvězdy vymrštěné do prostoru se od nás jeví, jako když se díváme do spirály či závitnice. Zbytek středového hvězdného jádra, jemuž je určeno stát se bílým trpaslíkem, září tak energetickým světlem, že působí fluorescenci dříve odvrženého plynu. Mlhovina Helix, s označením NGC 7293, leží ve vzdálenosti 450 světelných let v souhvězdí Vodnáře a zabírá 1.5 světelných let. Snímek nahoře byl pořízen Kanadsko-francouzsko-hawajským teleskopem (CFHT) na vrcholu vyhaslé sopky na Hawaji, USA. Podrobný záběr vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazuje neobvyklé plynové uzlíky neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, CFHT


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »