Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledem CFHT

Uznání a copyright: J. C. Cuillandre & G. Fahlman (CFHT Staff), CFHT

Jednoho dne může takto vypadat naše Slunce. Mlhovina Helix je nejbližším příkladem planetární mlhoviny vzniklé na konci života slunci podobné hvězdy. Vnější vrstvy hvězdy vymrštěné do prostoru se od nás jeví, jako když se díváme do spirály či závitnice. Zbytek středového hvězdného jádra, jemuž je určeno stát se bílým trpaslíkem, září tak energetickým světlem, že působí fluorescenci dříve odvrženého plynu. Mlhovina Helix, s označením NGC 7293, leží ve vzdálenosti 450 světelných let v souhvězdí Vodnáře a zabírá 1.5 světelných let. Snímek nahoře byl pořízen Kanadsko-francouzsko-hawajským teleskopem (CFHT) na vrcholu vyhaslé sopky na Hawaji, USA. Podrobný záběr vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazuje neobvyklé plynové uzlíky neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, CFHT


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »