Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit na planetce Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z výše padesáti kilometrů nad Erosem se jeví povrch uvnitř jednoho z největších kráterů pokrytý neobvyklou látkou: regolitem. Tloušťka a složení povrchového prachu, který je regolitem zůstává předmětem hodně výzkumů. Hodně regolitu na planetce 433 Eros bylo asi vytvořeno početnými malými impakty v jeho dlouhé historii. Na tomto pohledu ve skutečných barvách pořízeném robotickou sondou NEAR-SHOEMAKER, jež v současnosti obíhá Eros, hnědé oblasti odpovídají regolitu, který byl chemicky pozměněn expozicí slunečnímu větru během mikrometeoritických impaktů. O bílých oblastech se předpokládá, že podstoupily poměrně menší expozici. Balvany viditelné uvnitř kráteru se jeví hnědé a tak ukazují, že jsou dost staré na to aby byl jejich povrch "opálen" slunečním větrem nebo jsou nějak pokryty nějakým tmavým regolitem.

Štítky: Asteroid, Eros, Regolit


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »