Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit na planetce Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z výše padesáti kilometrů nad Erosem se jeví povrch uvnitř jednoho z největších kráterů pokrytý neobvyklou látkou: regolitem. Tloušťka a složení povrchového prachu, který je regolitem zůstává předmětem hodně výzkumů. Hodně regolitu na planetce 433 Eros bylo asi vytvořeno početnými malými impakty v jeho dlouhé historii. Na tomto pohledu ve skutečných barvách pořízeném robotickou sondou NEAR-SHOEMAKER, jež v současnosti obíhá Eros, hnědé oblasti odpovídají regolitu, který byl chemicky pozměněn expozicí slunečnímu větru během mikrometeoritických impaktů. O bílých oblastech se předpokládá, že podstoupily poměrně menší expozici. Balvany viditelné uvnitř kráteru se jeví hnědé a tak ukazují, že jsou dost staré na to aby byl jejich povrch "opálen" slunečním větrem nebo jsou nějak pokryty nějakým tmavým regolitem.

Štítky: Asteroid, Eros, Regolit


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »