Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnědí trpaslíci v Trapézu Oriona

Uznání: G. Schneider (UofA), K. L. Luhman (CfA), et al., NICMOS IDT, NASA
WFPC2 data: C. O'Dell and S. Wong (Rice)

Jasné hvězdy nahoře jsou známé jako srdce Trapézu, otevřené hvězdokupy ve středu mlhoviny v Orionu. Spousta slabých objektů není dost dobře známa a upoutala pozornost teprve na nedávných snímcích v infračerveném světle. Předpokládá se, že těmito slabými objekty jsou hnědí trpaslíci a volné planety. Hnědí trpaslíci jsou hvězdy příliš malé na to, aby vytvářely ve svých jádrech energii slučováním vodíku (hydrogen) na helium. Přestože bylo v Orionu nalezeno mnohem více hnědých trpaslíků než horkých hvězd, jejich nízká hmotnost je činí neadekvátními k tomu, aby tvořily většinu temné hmoty očekávané v galaxiích a ve Vesmíru. Mozaika ve falešných barvách nahoře kombinuje snímky Trapézu z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope v infračerveném a viditelném světle. Na infračervených snímcích jsou vidět slabí hnědí trpaslíci o hmotnostech až pouhé jedno procento hmotnosti Slunce. Lze též vidět komplex pásů horkého plynu (jeví se modře) a chladnějšího jemného prachu, který blokuje záři a odrazy okolního světla hvězd.

Štítky: Orion, Trapéz, Hnědí trpaslíci


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »