Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnědí trpaslíci v Trapézu Oriona

Uznání: G. Schneider (UofA), K. L. Luhman (CfA), et al., NICMOS IDT, NASA
WFPC2 data: C. O'Dell and S. Wong (Rice)

Jasné hvězdy nahoře jsou známé jako srdce Trapézu, otevřené hvězdokupy ve středu mlhoviny v Orionu. Spousta slabých objektů není dost dobře známa a upoutala pozornost teprve na nedávných snímcích v infračerveném světle. Předpokládá se, že těmito slabými objekty jsou hnědí trpaslíci a volné planety. Hnědí trpaslíci jsou hvězdy příliš malé na to, aby vytvářely ve svých jádrech energii slučováním vodíku (hydrogen) na helium. Přestože bylo v Orionu nalezeno mnohem více hnědých trpaslíků než horkých hvězd, jejich nízká hmotnost je činí neadekvátními k tomu, aby tvořily většinu temné hmoty očekávané v galaxiích a ve Vesmíru. Mozaika ve falešných barvách nahoře kombinuje snímky Trapézu z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope v infračerveném a viditelném světle. Na infračervených snímcích jsou vidět slabí hnědí trpaslíci o hmotnostech až pouhé jedno procento hmotnosti Slunce. Lze též vidět komplex pásů horkého plynu (jeví se modře) a chladnějšího jemného prachu, který blokuje záři a odrazy okolního světla hvězd.

Štítky: Orion, Trapéz, Hnědí trpaslíci


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »