Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnědí trpaslíci v Trapézu Oriona

Uznání: G. Schneider (UofA), K. L. Luhman (CfA), et al., NICMOS IDT, NASA
WFPC2 data: C. O'Dell and S. Wong (Rice)

Jasné hvězdy nahoře jsou známé jako srdce Trapézu, otevřené hvězdokupy ve středu mlhoviny v Orionu. Spousta slabých objektů není dost dobře známa a upoutala pozornost teprve na nedávných snímcích v infračerveném světle. Předpokládá se, že těmito slabými objekty jsou hnědí trpaslíci a volné planety. Hnědí trpaslíci jsou hvězdy příliš malé na to, aby vytvářely ve svých jádrech energii slučováním vodíku (hydrogen) na helium. Přestože bylo v Orionu nalezeno mnohem více hnědých trpaslíků než horkých hvězd, jejich nízká hmotnost je činí neadekvátními k tomu, aby tvořily většinu temné hmoty očekávané v galaxiích a ve Vesmíru. Mozaika ve falešných barvách nahoře kombinuje snímky Trapézu z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope v infračerveném a viditelném světle. Na infračervených snímcích jsou vidět slabí hnědí trpaslíci o hmotnostech až pouhé jedno procento hmotnosti Slunce. Lze též vidět komplex pásů horkého plynu (jeví se modře) a chladnějšího jemného prachu, který blokuje záři a odrazy okolního světla hvězd.

Štítky: Orion, Trapéz, Hnědí trpaslíci


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »