Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé ohýbání světla pokřivuje vesmír

Uznání: S. Colombi (IAP), CFHT Team

Je vzdálený vesmír skutečně tím, čím se jeví být? Astronomové doufají, že ne. Působení temné hmoty, která je normálně neviditelná, může prozradit její přítomnost pomocí distorze obrazů, které vznikají ve vzdáleném vesmíru, podobně jako starodávná okna křiví obraz pocházející zvenčí. Na rozložení temné hmoty jež vytváří toto gravitační ohýbání světla lze usuzovat ze stupně do kterého se jeví galaxie na pozadí neobvykle ploché a neobvykle podobné sousedům. Nedávno zveřejněná analýza tvarů 200000 vzdálených galaxií zobrazených kanadsko-francouzským dalekohledem na Havaji (CFHT) naznačuje přítomnost masivní sítě distribuované temné hmoty. Budoucí výsledky mohou dokonce umožnit rozlišit podrobnosti distribuce. Počítačem generovaná simulace nahoře ukazuje, jak temná hmota zobrazená červeně křiví dráhu světla z pozorovaných vzdálených galaxií vyznačených modře.

Štítky: Temní hmota, Zobrazení gravitační čočkou, Kosmologie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »