Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé ohýbání světla pokřivuje vesmír

Uznání: S. Colombi (IAP), CFHT Team

Je vzdálený vesmír skutečně tím, čím se jeví být? Astronomové doufají, že ne. Působení temné hmoty, která je normálně neviditelná, může prozradit její přítomnost pomocí distorze obrazů, které vznikají ve vzdáleném vesmíru, podobně jako starodávná okna křiví obraz pocházející zvenčí. Na rozložení temné hmoty jež vytváří toto gravitační ohýbání světla lze usuzovat ze stupně do kterého se jeví galaxie na pozadí neobvykle ploché a neobvykle podobné sousedům. Nedávno zveřejněná analýza tvarů 200000 vzdálených galaxií zobrazených kanadsko-francouzským dalekohledem na Havaji (CFHT) naznačuje přítomnost masivní sítě distribuované temné hmoty. Budoucí výsledky mohou dokonce umožnit rozlišit podrobnosti distribuce. Počítačem generovaná simulace nahoře ukazuje, jak temná hmota zobrazená červeně křiví dráhu světla z pozorovaných vzdálených galaxií vyznačených modře.

Štítky: Temní hmota, Zobrazení gravitační čočkou, Kosmologie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »