Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volně poletující planety v Orionu

Uznání: Philip Lucas (Univ. Hertfordshire) and Patrick Roche (Univ. Oxford), UKIRT

Tento snímek ve falešných barvách mladé hvězdokupy Trapéz v Mlhovině v Orionu byl pořízen infračervenou kamerou na vlnových délkách dvakrát tak dlouhých jak viditelné světlo. Infračervená data jsou částí citlivé přehlídky této blízké oblasti tvorby hvězd ve které astronomové identifikovali přes 500 kandidátů na prchavé hvězdy - hnědé trpaslíky. Hnědí trpaslíci jsou nepovedené hvězdy o hmotnosti tak malé (méně než 8% Slunce), že nemohou udržet termonukleární hoření vodíku, jež je pro slunci podobným hvězdám hlavní zdroj energie. Ve skutečnosti třináct z těchto nízkohmotných objektů spíše ukazuje důkazy, že mají hmotnosti více odpovídající obřím planetám. Tyto unášené, "volně poletující" planety jsou možná až tak malé jak osm hmotností Jupitera a asi vznikly ve hvězdokupě zhruba před miliónem let. Lze je detekovat na infračervených vlnových délkách, poněvadž jsou od vzniku stále horké, nakonec ale ochladnou a zeslábnou. Jestli je Trapéz typickou mladou hvězdokupou, pak výsledky přehlídky naznačují, že i když volně poletující planety mohou být docela běžné, tak jich není dost na rozřešení tajemství temné hmoty ve Vesmíru.

Štítky: Hnědý trpaslík, Mlhovina Orion, Extrasolarní planety


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »