Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volně poletující planety v Orionu

Uznání: Philip Lucas (Univ. Hertfordshire) and Patrick Roche (Univ. Oxford), UKIRT

Tento snímek ve falešných barvách mladé hvězdokupy Trapéz v Mlhovině v Orionu byl pořízen infračervenou kamerou na vlnových délkách dvakrát tak dlouhých jak viditelné světlo. Infračervená data jsou částí citlivé přehlídky této blízké oblasti tvorby hvězd ve které astronomové identifikovali přes 500 kandidátů na prchavé hvězdy - hnědé trpaslíky. Hnědí trpaslíci jsou nepovedené hvězdy o hmotnosti tak malé (méně než 8% Slunce), že nemohou udržet termonukleární hoření vodíku, jež je pro slunci podobným hvězdám hlavní zdroj energie. Ve skutečnosti třináct z těchto nízkohmotných objektů spíše ukazuje důkazy, že mají hmotnosti více odpovídající obřím planetám. Tyto unášené, "volně poletující" planety jsou možná až tak malé jak osm hmotností Jupitera a asi vznikly ve hvězdokupě zhruba před miliónem let. Lze je detekovat na infračervených vlnových délkách, poněvadž jsou od vzniku stále horké, nakonec ale ochladnou a zeslábnou. Jestli je Trapéz typickou mladou hvězdokupou, pak výsledky přehlídky naznačují, že i když volně poletující planety mohou být docela běžné, tak jich není dost na rozřešení tajemství temné hmoty ve Vesmíru.

Štítky: Hnědý trpaslík, Mlhovina Orion, Extrasolarní planety


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »