Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objeveny světy rozměrů Saturna

Uznání: Greg Bacon (STScI), NASA

Minulé desetiletí vidělo důkladné objevy mnoha světů mimo naši sluneční soustavu, ale žádný analog naší domovské planety Země. S využitím precizních pozorovacích technik astronomové vyvodili přítomnost dobře přes dva tucty extra-solárních planet, většinou o hmotnosti plynného obra Jupitera nebo více, na blízké oběžné dráze kolem slunci podobným hvězdám. Menší planety musí jistě také existovat a včera vynikající hledači planet oznámili další detekci dvou nových světů - každý je potenciálně menší planeta saturnových rozměrů. Mateřskými slunci jsou 79 Ceti (souhvězdí Velryby - Cetus), ve vzdálenosti 117 světelných let a HD46375 (souhvězdí Jednorožce - Monoceros), 109 světelných let daleko. S přinejmenším 70-ti procenty hmostnosti Saturna, planeta u 79 Ceti obíhá v průměru 32.5 miliónů mil (52 mil.km) od hvězdy ve srovnání k 93 miliónům mil (149 mil.km) vzdálenosti Země-Slunce. Nově objevený svět je zobrazen na této umělcově vizi s prstenci a měsíci, známými charakteristikami obřích planet naší sluneční soustavy. Planeta u HD46375 má přinejmenším 80 procent hmotnosti Saturna a obíhá ve vzdálenosti pouze 3.8 miliónů mil (6 mil. km) od své mateřské hvězdy. I když je hmotnost Saturna jen jedna třetina hmotnosti Jupitera, tak je to pořád 100 krát více jak hmotnost Země a tak dramatické objevy při hledání menších planet musí teprve přijít.

Štítky: Planeta, Extrasolární planeta, Planetární soustavy


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »