Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fullereny - miniaturní kosmické časové kapsle

Uznání a copyright: Keith Beardmore (LANL)

Vědci našli časové kapsle nečekané velikosti z minulosti před miliardami let. Malé molekuly mohou být zjevně uvězněny při vzniku velkých uzavřených molekul známých jako fullereny nebo buckyballs (podle přezdívky R.Fullera). Luann Becker (U. Hawaii) a spolupracovníci nedávno našli fullereny ve starém meteoritu, který spadnul na Zemi před 30 léty. Fullereny mimozemského původu uvnitř meteoritu přežily a po prozkoumání se ukázalo, že uvnitř nejsou prázdné. Malé molekuly uvězněné uvnitř tak umožňují nahlédnout jak vypadala Sluneční soustava během svého vzniku. Snímek nahoře je počítačovou simulací, jež představuje poměrně malý fulleren (60-ti atomový, z uhlíku) umístěný na povrchu hydrogenovaného křemíkového povrchu. Jak vznikly tyto fullereny, jak přežily, kde jinde je lze nalézt a co jiného může být ještě nalezeno uvnitř těchto titěrných časových kapslí, to vše se vyvíjí do slibné oblasti výzkumu.

Štítky: Fulereny, Cosmogeny??


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »