Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fullereny - miniaturní kosmické časové kapsle

Uznání a copyright: Keith Beardmore (LANL)

Vědci našli časové kapsle nečekané velikosti z minulosti před miliardami let. Malé molekuly mohou být zjevně uvězněny při vzniku velkých uzavřených molekul známých jako fullereny nebo buckyballs (podle přezdívky R.Fullera). Luann Becker (U. Hawaii) a spolupracovníci nedávno našli fullereny ve starém meteoritu, který spadnul na Zemi před 30 léty. Fullereny mimozemského původu uvnitř meteoritu přežily a po prozkoumání se ukázalo, že uvnitř nejsou prázdné. Malé molekuly uvězněné uvnitř tak umožňují nahlédnout jak vypadala Sluneční soustava během svého vzniku. Snímek nahoře je počítačovou simulací, jež představuje poměrně malý fulleren (60-ti atomový, z uhlíku) umístěný na povrchu hydrogenovaného křemíkového povrchu. Jak vznikly tyto fullereny, jak přežily, kde jinde je lze nalézt a co jiného může být ještě nalezeno uvnitř těchto titěrných časových kapslí, to vše se vyvíjí do slibné oblasti výzkumu.

Štítky: Fulereny, Cosmogeny??


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »