Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fullereny - miniaturní kosmické časové kapsle

Uznání a copyright: Keith Beardmore (LANL)

Vědci našli časové kapsle nečekané velikosti z minulosti před miliardami let. Malé molekuly mohou být zjevně uvězněny při vzniku velkých uzavřených molekul známých jako fullereny nebo buckyballs (podle přezdívky R.Fullera). Luann Becker (U. Hawaii) a spolupracovníci nedávno našli fullereny ve starém meteoritu, který spadnul na Zemi před 30 léty. Fullereny mimozemského původu uvnitř meteoritu přežily a po prozkoumání se ukázalo, že uvnitř nejsou prázdné. Malé molekuly uvězněné uvnitř tak umožňují nahlédnout jak vypadala Sluneční soustava během svého vzniku. Snímek nahoře je počítačovou simulací, jež představuje poměrně malý fulleren (60-ti atomový, z uhlíku) umístěný na povrchu hydrogenovaného křemíkového povrchu. Jak vznikly tyto fullereny, jak přežily, kde jinde je lze nalézt a co jiného může být ještě nalezeno uvnitř těchto titěrných časových kapslí, to vše se vyvíjí do slibné oblasti výzkumu.

Štítky: Fulereny, Cosmogeny??


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »